O pracy z osobami niepełnosprawnymi rozmawiać będą uczestnicy I Świętokrzyskiej Konferencji 'By lepiej zrozumieć – w kalejdoskopie niepełnosprawności’. Organizatorem jest stowarzyszenie 'Wspólnota Świętokrzyska’ działające przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Odbędzie się w czwartek, 28 listopada w Ostrowieckim Browarze Kultury.
– Od 1 do 6 grudnia obchodzimy Europejskie Dni Autyzmu. Wtedy też świętujemy ze wszystkimi osobami niepełnosprawnymi. Są one nam bardzo bliskie sercu, ze względu na to, że pracujemy z nimi na co dzień w ośrodku. Chcemy to pokazać przez tę konferencję – mówi Anna Barańska, wiceprezes stowarzyszenia 'Wspólnota Świętokrzyska’. Spotkanie dedykowane jest wszystkim osobom, które pracują z osobami niepełnosprawnymi lub będącymi w spektrum autyzmu.
Tematyce opieki nad takimi wychowankami poświęcone będą cztery wykłady. – Pierwszym prelegentem będzie nauczycielka naszego ośrodka, pani Agnieszka Kwapisz. Będzie mówiła o kompleksowym wsparciu dziecka z niepełnosprawnością, jako szansą na lepsze funkcjonowanie rodziny. Pani Agnieszka jest koordynatorką ośrodka, gdzie zajmuje się edukacją i rehabilitacją dzieci zagrożonych niepełnosprawnością od urodzenia, aż do rozpoczęcia nauki w 1 klasie szkoły podstawowej – dodaje Anna Barańska. Drugi z wykładów dotyczyć będzie specyfiki seksualności osób ze spektrum autyzmy. Poprowadzi go Iwona Bołtuć, psycholog, logopeda i oligofrenopedagog. – Doktor Agnieszka Pawłowska-Muc poruszy problem żywienia dzieci z niepełnosprawnościami. Tu porozmawiamy o dwóch aspektach, o otyłości i o wybiórczości pokarmowej. Są to dwa skrajnie różne tematy, ale bardzo ważne. W naszej pracy łatwo możemy zauważyć, że spora część dzieci cierpi na te zaburzenia – mówi. Ostatni panel poświęcony będzie roli pedagoga specjalnego w każdej placówce wychowawczej, w której uczą się dzieci z orzeczeniami. Poprowadzi go Magdalena Grochulska, terapeutka, od 25 lat związana z pomocą psychologiczno-pedagogiczną.
Konferencja rozpocznie się o 9:00 i potrwa do godziny 13:30. Zamknie ją wystawa prac wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. – Będą wystawione prace, tak zwane 'żywe obrazy’, które stworzyły dzieci z klasy 1 przysposabiającej do pracy naszego ośrodka. Dzieci wykonały niesamowitą robotę. Myślę, że każdy będzie pod ogromnym wrażeniem – mówi Anna Barańska.
Wstęp na konferencję jest darmowy, ale obowiązują na nią zapisy. Zarejestrować można się drogą mailową (sosw-ostrowiec1@wp.pl), lub telefonicznie (41 247 47 20) do 26 listopada.
/osa/