Powiększa się krąg mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego oraz gmin Bodzechów, Kunów i Ćmielów, którzy będą mogli korzystać z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską w Ostrowcu Świętokrzyskim.
W poniedziałek, 21 października podczas sesji radni miejscy zdecydowali o zmianie uchwały z 2019 roku, określającej zasady systemu taryfowego i opłat za przejazdy miejską komunikacją. Jeszcze w 2024 roku seniorzy, którzy ukończyli 70 rok życia oraz 12 osób represjonowanych przez reżim komunistyczny będą mogli bezpłatnie podróżować autobusami Miejskiego Zakładu Komunikacji. Projekt uchwały pod obrady skierował prezydent Artur Łakomiec.
– W imieniu osób represjonowanych chciałem panu prezydentowi podziękować za przyjęcie naszej propozycji. Szkoda, że tak późno, bo zostało nas już tylko 12, ale trudno. Inni prezydenci nie podejmowali z nami w ogóle rozmów, a pan podjął – mówił podczas sesji radny Artur Rutkowski. – Zmniejszy się liczba pojazdów w centrum miasta, bo ludzie będą korzystać z komunikacji miejskiej, a to temu też służy – dodawał Andrzej Pałka. – Chyba nie ma lepszej zachęty do tego, aby korzystać z komunikacji zbiorowej, jak bezpłatne przejazdy, co pokazuje przykład wielu innych miast, które to wprowadziły – oceniał Paweł Walesic.
Osoby, które będą mogły podróżować bezpłatnie muszą – w przypadku kontroli – okazać odpowiednie dokumenty – w przypadku osób represjonowanych legitymację, a seniorów np. dowód osobisty potwierdzający wiek.
– Jedynie podczas kontroli biletu należy pokazać Ostrowiecką Kartę Komunikacyjną. Jeżeli ktoś jej nie ma, to musi mieć dokument potwierdzający, że ma ukończone 70 lat i jest mieszkańcem gminy Ostrowiec Świętokrzyski oraz tych, z którymi podpisaliśmy porozumienie – mówił Jarosław Kateusz, prezes zarządu Miejskiego Zakładu Komunikacji w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Seniorzy, którzy ukończyli 70 rok życia, a także osoby represjonowane przez reżim dołączają do grupy osób, które dotychczas korzystały z bezpłatnych podróży komunikacją miejską w Ostrowcu. Są to między innymi osoby niepełnosprawne wraz z opiekunami, inwalidzi wojenni, honorowi krwiodawcy, dzieci do lat 4 oraz dzieci przewożone w wózkach. Wcześniej bezpłatne przejazdy obowiązywały seniorów od 75 roku życia.
/mor/