Po cztery oferty wpłynęły na dwie części przetargu ogłoszonego przez gminę Ostrowiec, a dotyczącego rozbudowania systemu dynamicznej informacji pasażerskiej oraz montażu nowych wiat przystankowych na terenie miasta.
I tym razem, po otwarciu ofert, wiadomości są dla samorządu dobre. – Pieniądze, które mieliśmy przeznaczone na realizację tych dwóch części, to łącznie ponad 8 milionów złotych. Oferty, przede wszystkim te najtańsze, były znacząco poniżej założonych kwot – mówi Dominik Smoliński, naczelnik wydziału planowania i rozwoju w urzędzie miasta.
Magistrat daje sobie około dwóch tygodni na przeanalizowanie złożonych ofert i wybór tych najkorzystniejszych. – W przypadku systemu dynamicznej informacji pasażerskiej najtańsza oferta wynosi niespełna 2 miliony 600 tysięcy złotych, a mieliśmy na to przeznaczone 4,6 miliona złotych. W przypadku dostawy i montażu wiat przystankowych mieliśmy przeznaczone około 4 milionów złotych, a najtańsza oferta opiewa na niespełna 2 miliony 800 tysięcy – mówi naczelnik.
Na terenie miasta, w ciągu najbliższych dwóch lat pojawić ma się 36 nowych, dwustronnych tablic informacyjnych, kompatybilnych z już istniejącym systemem. – Rozszerzenie tego, co już mamy w 6 lokalizacjach, a więc tablice informujące o odjazdach i przyjazdach autobusów, wyposażone również w system głośnomówiący. Zamówimy też kolejnych 49 wiat przystankowych, zarówno dużych, jak i małych, które będą też wyposażone w odnawialne źródła energii, a także zieleń – informuje Dominik Smoliński.
Nowe wiaty na przystankach autobusowych staną do końca 2025 roku. Te najnowocześniejsze wyposażone będą w panele fotowoltaiczne, a „zielone” na dachu będą miały posadzone rozchodniki. Zielona będzie również tylna ściana przystanku, za sprawą konstrukcji, na której może się rozrastać bluszcz. Każda „zielona wiata” wyposażona zostanie w system retencyjny, który będzie zbierał wody opadowe i nawadniał porastające konstrukcję rośliny, zaś jej nadmiar zostanie odprowadzany do gleby.
Projekt to piąty etap całkowitej zmiany transportu miejskiego w Ostrowcu, tym razem realizowany z gminą Kunów. Dofinansowanie pochodzi z programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej, a gmina jest na etapie podpisywania umowy z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości.
/sla/