Parlamentarny zespół ds. Rozwoju Regionu Świętokrzyskiego obradował w środę w sprawie zagrożenia wykreśleniem z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO zespołu neolitycznych kopalni krzemienia pasiastego w Krzemionkach.
Zagrożenie istnieje, bo w bezpośrednim sąsiedztwie w Śródborzu w gminie Ożarów znajduje się kopalnia wapienia, której właściciele mają plany dotyczące zwiększenia wydobycia piasku oraz kamienia. Okoliczni mieszkańcy są przeciwni, o czym w Sejmie mówiła w środę radna wojewódzka Jolanta Madioury. – Dopóki tereny chronione nie zostaną zabezpieczone prawnie, będziemy czujni I będziemy walczyć o to, by żadna kopalnia tam nie powstała, a ta która jest, by zaprzestała prac- mówi radna.
Posiedzenie zespołu zwołał poseł Rafał Kasprzyk z Trzeciej Drogi, a wzięli w nim udział zainteresowani samorządowcy, a także podsekretarz stanu w ministerstwie klimatu i środowiska, główny geolog kraju Krzysztof Galos. Obecny był również dyrektor Muzeum Historyczno – Archeologicznego w Ostrowcu Andrzej Przychodni. Przypomnijmy, że zarządzany przez muzeum cały Krzemionkowski Region Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego wpisany na listę UNESCO został zaledwie 5 lat temu. Jednym z warunków wpisu było wygaszenie działalności kopalni do 2028 roku. – Na liście UNESCO znajduje się 17 obiektów z całej Polski, w tym Krzemionki. Musimy zrobić wszystko, by nie było wstydu, bo jeśli zostaną z niej skreślone, to będzie wstyd nie tylko na cały region, ale na cały kraj – mówi Jolanta Madioury.
Kwestia zwiększenia wydobycia nie jest jeszcze rozstrzygnięta. W 2021 roku pozytywną decyzję środowiskową wydał ówczesny burmistrz Ożarowa Marcin Majcher. Na tej podstawie koncesję do roku 2042 wydał marszałek województwa Andrzej Bętkowski. Inwestorom brakuje jednak wszystkich pozwoleń, na przykład decyzji środowiskowej wydanej w gminie Ćmielów. O tym też rozmawiano w Warszawie. – Sprawdzane będą dokumenty i pozwilenia na funkcjonowanie tej kopalni. Wyznaczono termin 3- 4 miesięcy na ponowne spotkanie i ministerstwo ma przedstawić możliwe rozwiązania prawne, żeby status Krzemionek został utrzymany – wyjaśnia Robert Rogala, członek zarządu powiatu ostrowieckiego, który również uczestniczył w spotkaniu.
Pierwszym krokiem do ochrony Krzemionek przed wykreśleniem z listy UNESCO było powołanie, z inicjatywy mieszkańców w grudniu 2023 roku Rudzkiego Parku Kulturowego w gminie Ćmielów.
/sla/