Dni otwarte promujące oddział i nowe kierunki działań, będzie proponował Wielospecjalistyczny Szpital w Ostrowcu Świętokrzyskim potencjalnym pacjentkom oddziału ginekologiczno – położniczego oraz neonatologii.
Jak już informowaliśmy, według planów ministerstwa zdrowia, w 2027 roku zlikwidowane mogą zostać te oddziały, w których rodzi się mniej niż 400 dzieci. W Ostrowcu, według statystyk NFZ, w 2023 roku zanotowano 359 porodów. Szpital razem z personelem oddziału szuka rozwiązań, które pomogą w zażegnaniu widma likwidacji i ściągną więcej pacjentek. Mówił o tym w studiu Radia Ostrowiec dyrektor placówki Dariusz Tumulec.
– Te panie widzą potrzebę działań, żeby spełnić te wymagane 400 urodzeń. Może się też ukazać w kolejnych założeniach do ustawy, że to nie będzie 400 a 500 albo 300. Na to nie mamy wpływu, musimy czekać, ale najgorsza jest inercja, w związku z tym pojawił się mądry pomysł, by zacząć robić coś innego.
W planach jest uruchomienie dla pacjentek specjalizacji uroginekologicznej, zajmującej się między innymi problemami nietrzymania moczu czy wypadania narządu rodnego po porodzie.
– Na szczęście są położne po kwalifikowanych kursach uroginekologii, trzeba iść w tym kierunku. Drugi kierunek to dla oddziału ginekologii to jest diagnostyka endokrynologiczna. Niestety, przepraszam powiem brzydko, staliśmy się społeczeństwem grubym, przekarmionym, odbija się to na zdrowiu, a w przypadku młodych kobiet objawia zaburzeniami hormonalnymi – mówi Dariusz Tumulec.
Już 8 października szpital organizuje dzień otwarty oddziału ginekoloigiczno – położniczego, podczas którego przyszłe mamy będą miały okazję obejrzeć zarówno sale porodowe, szkołę rodzenia, jak i neonatologię. Przy okazji dyrektor zaznacza, że w przeciwieństwie do wielu innych oddziałów w województwie, ostrowiecki ma drugi stopień referencyjności. I tłumaczy, z czym się to wiąże.
– Jeśli chodzi o drugi stopień referencyjności, to wymogi są ściśle określone. To codzienny, 24 – godzinny dyżur dwojga lekarzy, to jest określona liczba położonych przypisanych do sali porodowej i poszczególnych odcinków. Do tego konieczność utrzymania 24 – godzinnego dyżuru noworodkowego – mówi Dariusz Tumulec.
Spotkania z pacjentkami, przede wszystkim kobietami przygotowującymi się do porodu, w ostrowieckim szpitalu mają być organizowane co miesiąc. To najbliższe odbędzie się 8 października o godzinie 16, za zapisać się na nie można od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 13. Numer telefonu, pod który trzeba zadzwonić to 41 247 80 00 wew. 216.
/sla/