W szkołach w powiecie ostrowieckim, podobnie jak w całym kraju, prowadzona będzie akcja informacyjna o możliwości zaszczepienia dzieci przeciwko zakażeniu wirusem brodawczaka, potocznie nazywanego HPV, wywołującego między innymi raka szyjki macicy.
Od września tego roku bezpłatnym, dobrowolnym szczepieniem zostały objęte dzieci w wieku od 9 do 14 lat. Program w wielu krajach Europy realizowany jest od 10 lat, w Polsce dopiero od roku. – Dlatego jesteśmy daleko w tyle, a chodzi tutaj o nasze dzieci, o ich zdrowie. Celem programu jest właśnie zaszczepienie przeciwko wirusowi HPV jak największej grupy dzieci i ich ochrona przeciwko rakowi. Zwracam się z prośbą i apelem do wszystkich rodziców mających dzieci w wieku od 9 do 14 lat, aby je zaszczepili – mówi Wioletta Adamczyk – Nowak, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny.
Ludzki wirus brodawczaka przenoszony jest głównie drogą płciową i najczęściej powoduje nowotwory szyjki macicy, pochwy, odbytu czy prącia. Dlatego możliwością szczepienia objęte są zarówno dziewczynki, jak i chłopcy. Ale to rodzice podejmują decyzję o tym, czy chcą swoje dziecko zaszczepić. – Kierujemy tę akcję do rodziców, żeby świadomie podjęli decyzję. Badania naukowe dowodzą, że gdyby zaszczepiła się cała populacja, rak szyjki macicy by nie występował. Mamy przykład innych europejskich krajów, w których świetnie sobie z tym problemem poradzono właśnie za pomocą szczepień – mówi Artur Łakomiec, prezydent Ostrowca.
Tymczasem w Polsce co roku rak szyjki macicy jest stwierdzany u 2,5 tysiąca kobiet. Połowa z nich umiera.
W ostrowieckich szkołach prowadzona ma być akcja informacyjna, między innymi na najbliższych wywiadówkach, a później cały proces szczepienia, obejmujący dwie dawki w odstępie od 6 do 12 miesięcy. – Chodzi tutaj o czas, żeby rodzice nie musieli specjalnie brać urlopów po to, by iść z dzieckiem do przychodni. Chodzi też o zwiększenie świadomości, bo dlaczego rodzice nie szczepią swoich dzieci? Być może mają za małą wiedzę stąd akcja ministerstwa edukacji i ministerstwa zdrowia. Materiały są przygotowane zarówno dla rodziców, jak i dla nauczycieli – wyjaśnia Wioletta Adamczyk – Nowak.
Podobną propozycję i prośbę o pomoc dostali też dyrektorzy szkół w gminach powiatu ostrowieckiego. W akcję włączone mają być zakłady podstawowej opieki zdrowotnej, których pracownicy będą szczepić dzieci.
/sla/