„Akcja Edukacja” wraca do dwóch ostrowieckich szkół. Będą dodatkowe zajęcia oraz warsztaty dla uczniów

Fot. PSP nr 4

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego do dwóch ostrowieckich szkół wraca „Akcja Edukacja”, czyli projekt realizowany wspólnie z Centrum Rozwoju Lokalnego, skierowany zarówno do uczniów, jak i nauczycieli.

Rozpoczął się już w kwietniu, wtedy w Publicznych Szkołach Podstawowych numer 4 i numer 5 uczniowie brali udział między innymi w zajęciach logopedycznych czy gimnastyce korekcyjnej. We wrześniu rusza ze zdwojoną siłą. Organizowane będą między innymi zajęcia doradztwa zawodowego. – W ramach tych działań będą wizyty studyjne, warsztaty dla uczniów czy konsultacje indywidualne, które są bardzo istotne przed wyborem dalszej ścieżki edukacyjnej i zawodowej – mówi Marta Dobrowolska – Wesołowska, dyrektorka „Piątki”

W szkole podstawowej numer 4 przewidziano między innymi warsztaty dziennikarskie, , szkolenie z tworzenia filmów edukacyjnych i warsztaty teatralne. Uczniowie obu szkół wezmą udział w zajęciach antydyskryminacyjnych. – Robimy to na kanwie walki z cyberprzemocą i hejtem. Uważamy, że jest to absolutnie konieczne, my też w szkole ten rok ogłosiliśmy właśnie rokiem walki z tymi negatywnymi zjawiskami – wyjaśnia dyrektorka.

Uczniowie starszych klas będą mieli okazję wziąć udział w zajęciach, które pomogą im w rozpoczęciu nauki w systemie dwujęzycznym. Zakończą je tygodniowym pobytem w Kotlinie Kłodzkiej na obozie, podczas którego rozmawiać będą wyłącznie w języku angielskim. – Od trzech lat mamy w szkole oddziały dwujęzyczne i ten projekt pozwoli nam lepiej przygotować uczniów klas szóstych przed podjęciem kroków do udziału w tej dwujęzyczności. Dla mnie jest też bardzo ważne to, że dwie nasze nauczycielki podjęły studia podyplomowe w zakresie pedagogiki specjalnej, czyli zdobędą dodatkowe kwalifikacje, aby zasilić zespół pomocy psychologiczno – pedagogicznej – dodaje Marta Dobrowolska – Wesołowska.

Projekt będzie trwał do końca rozpoczętego właśnie roku szkolnego i obejmie w sumie 415 uczniów wszystkich klas oraz 55 nauczycieli w obydwu szkołach. Placówki przy okazji dostały także tablety do zajęć dwujęzycznych, zestawy komputerowe z oprogramowaniem, interaktywne monitory, mikrofony bezprzewodowe do zajęć teatralnych oraz szafkę ładującą na laptopy i tablety. Cały projekt kosztuje ponad 940 tysięcy złotych, w tym ponad 840 tysięcy to dotacja z funduszy europejskich.

/sla/

Ważne wydarzenia