Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim we współpracy ze Stowarzyszeniem Społeczno-Przyrodniczym M.O.S.T. organizują konferencję przyrodniczą 'Pacjent Przyroda. Pomiędzy Naturą a Kulturą. Dylematy ochrony przyrody w obiekcie światowego dziedzictwa UNESCO’.
Spotkanie odbędzie się w sobotę, 7 września w rezerwacie 'Krzemionki’.
– O ile 'Krzemionki’ znane są jako obiekt archeologiczny, o tyle jako przyrodniczy już znacznie mniej – mówi Łukasz Misiuna, kierownik działu przyrody Krzemionek. – Jego ranga przyrodnicza jest bardzo duża. Mamy tu bardzo ciekawe zjawisko ścisłego związku działalności górników neolitycznych z dziką przyrodą. Górnicy bardzo przekształcili tutejsze tereny. Te zmiany do dnia dzisiejszego oddziałują na tutejszy świat przyrody ożywionej – wyjaśnia.
Konferencję podzielono na trzy części. Pierwsza rozpocznie się o godzinie 9:00 i poświęcona będzie Krzemionkom jako obiektowi UNESCO. – Pierwszym prelegentem będzie szef naszych archeologów, Artur Jedynak. Opowie on o tym, dlaczego to miejsce jest tak wyjątkowe, że trafiło na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ja postaram się krótko opowiedzieć o tym, czy istnieje możliwość, żeby świat przyrody ożywionej Krzemionek był chroniony w ramach UNESCO – Łukasz Misiuna dodaje, że w tej części swoją prelekcję wygłosi także wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała.
Druga część konferencji, którą poprowadzą prelegenci uniwersyteccy z całego kraju, zacznie się o 11:00. Jej tematem będą Krzemionki jako rezerwat przyrody. – W Krzemionkach prowadzimy szczegółowe inwentaryzacje organizmów żywych. Te wystąpienia będą dotyczyły najbardziej aktualnego stanu zbadania Krzemionek. Okazuje się, że zbadaliśmy takie grupy, których do tej pory nikt nie zbadał, a one w istotny sposób zmieniają nasz stan wiedzy o przyrodzie rezerwatu – mówi Misiuna.
W trzeciej części zaproszeni goście opowiedzą o tym, jak Krzemionki wyglądały przed pojawieniem się na Ziemi człowieka, oraz o jego późniejszej działalności na terenie rezerwatu. Wystąpią również ostrowieccy leśnicy, którzy zaprezentują swoje projekty ochrony przyrody.
Konferencja zakończy się o godzinie 16:00 ale dla chętnych, po wydarzeniu, muzeum przygotowało darmowe zwiedzanie naziemnej i podziemnej części rezerwatu. Udział w konferencji kosztuje 80 złotych. Radio Ostrowiec objęło przyrodnicze spotkanie patronatem medialnym.
/osa/