Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Krzemienny Krąg i Fundacja Apikultura z województwa małopolskiego będą razem działać na rzecz upowszechniania wiedzy o pszczołach i pszczelarstwie. Współpracę ogłoszono w sobotę, 17 sierpnia podczas 2. dnia Święta Pszczoły w Bałtowie.
– Zawarcie umowy o współpracy to dla nas szansa, aby mieszkańcy naszego regionu dowiedzieli się tego, jak wielką rolę odgrywają pszczoły w całym ekosystemie – mówi Jarosław Kuba, prezes Krzemiennego Kręgu. – projekty edukacyjne są skierowane dla dzieci i młodzieży, a my chcemy wziąć pod uwagę na przykład współpracę z rolnikami. Chcemy się skupić na różnych aspektach polityki agrarnej, która jest bardzo istotna, a wpływa czasami bardzo niekorzystnie na populację pszczół -zaznacza Jarosław Kuba. W przekazywaniu dzieciom, młodzieży i dorosłym wiedzy o pszczołach ma pomóc 5-letnie doświadczenie Fundacji 'Apikultura’.
– Fundacja Apikultura została otwarta w 2019 roku, ale rok wcześniej otworzyliśmy Apilandię, czyli muzeum pszczelarstwa pod Wadowicami. Jest to jedyne takie miejsce w Polsce, które w interaktywny sposób przedstawia tematykę pszczół. Odbywają się tam również warsztaty, na których można z bliska obejrzeć pszczoły i wykonać świece z wosku pszczelego, tabliczki florenckie i mydełka – mówi prezes Barbara Łysoń. Fundacja na swoim koncie ma już kilka zrealizowanych, pszczelich kampanii edukacyjnych. Jak podkreśla Barbara Łysoń będą mogli kierować je teraz także do mieszkańców regionu świętokrzyskiego.
– Nasze działania mają zasięg ogólnopolski. nasza fundacja jest producentem filmów edukacyjnych, dostępnych na platformie YouTube. W tym roku powstała również piosenka pt. Podziękuj pszczole – dodaje Barbara Łysoń.
A prezes Krzemiennego Kręgu Jarosław Kuba, w ramach współpracy, nie wyklucza organizacji wycieczek szkolnych do Interaktywnego Centrum Pszczelarstwa.
/mor/