Święto Wojska Polskiego w Ostrowcu obchodzono hucznie

Fot. Daniel Mordon

Patriotyczno-wojskowy, ale też muzyczny charakter miały czwartkowe obchody Święta Wojska Polskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Jak co roku, 15 sierpnia samorządowcy i parlamentarzyści oddali hołd polskim żołnierzom.

Złożyli kwiaty pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego w Parku Miejskim i obeliskiem upamiętniającym poległych w wojnie polsko-bolszewickiej uczniów gimnazjum im. Joachima Chreptowicza na cmentarzu parafialnym przy ulicy Denkowskiej. W kolegiacie św. Michała Archanioła odprawiono mszę za ojczyznę, a po południu na dziedzińcu Ostrowieckiego Browaru Kultury odbył się piknik wojskowy. Mieszkańcy świętowali przy akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP z Krasocina. Ta poprowadziła wcześniej mieszkańców ulicami miasta z cmentarza na dziedziniec OBK. – Koncentrujemy się na tym, żeby to publiczność dobrze się bawiła. Zagraliśmy „Marsz Pierwszej Brygady”, czyli jedną z najbardziej znanych pieśni Wojska Polskiego, a także wiązankę melodii żołnierskich z czasów międzywojennych. Przygotowaliśmy repertuar naprawdę różnorodny. Mamy utwory taneczne, rozrywkowe, ale też bardziej klasyczne – mówił Leopold Kwapisz, kapelmistrz orkiestry. Muzycy w uroczystym pochodzie ulicami miasta zaprezentowali pokaz musztry paradnej.

Klimat prawdziwej bazy wojskowej można było poczuć po godzinie 13:00, gdzie żołnierze ostrowieckiego 103. Batalionu Lekkiej Piechoty WOT prezentowali broń, pojazdy oraz prowadzili różne szkolenia np. z rzucania granatem. Można było też spróbować tradycyjnej wojskowej grochówki. Mieszkańcom taka forma świętowania bardzo się podobała. – Można pooglądać różnego rodzaju sprzęt, czy postrzelać z broni, zarówno tej kulkowej, jak i laserowej. Jest co zwiedzać (…). Dobrze, że takie wydarzenie zorganizowano. Nigdy wcześniej czegoś takiego u nas nie było. W poprzednich latach uroczystości opierały się tylko na części oficjalnej, a teraz święto jest przygotowane bardziej dla ludzi (…). Jako Polka uważam, że warto brać udział w takich wydarzeniach. Możemy obejrzeć piękną uroczystość, miło spędzić czas. Chyba wszyscy jesteśmy zadowoleni – komentowali Marcel Langner, Ryszard Dzik i Zuzanna Kaczmarczyk.

Na dziedzińcu OBK oprócz czynnych żołnierzy pojawiło się się wielu weteranów, którzy dzielili się z innymi swoimi wspomnieniami i przeżyciami związanymi ze służbą wojskową. – Zaczynamy bardziej kultywować nasze tradycje, jeśli chodzi o pamięć, o przekazywanie wspomnień młodym pokoleniom. To mnie bardzo cieszy. Ukierunkowujemy młode pokolenie, a to dobry znak, bo w żołnierzach jest ostoja i nasza gwarancja bezpieczeństwa – mówił Wiesław Nawrot z Koła numer 8 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Święto Wojska Polskiego obchodzone jest 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920, znanej jako 'Cud nad Wisłą’.

/mor/

Ważne wydarzenia