Dopiero jesienią, a nie na przełomie maja i czerwca jak zapowiadano, gmina Ostrowiec rozpocznie akcję bezpłatnych szczepień dzieci przeciwko meningokokom. Procedury się przedłużają, ale program szczepień dostał już akceptację Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.
Kolejnym krokiem będzie przedstawienie projektu programu szczepień Radzie Miejskiej. – Przygotowaliśmy uchwałę, do której załączymy ten program. Mamy nadzieję, że na najbliższej sesji Rady Miasta projekt zostanie zaakceptowany – wyjaśnia Jan Bernard Malinowski, naczelnik wydziału spraw społecznych w ostrowieckim Urzędzie Miasta.
Jeśli radni zaakceptują propozycję, w programie będą mogły wziąć udział dzieci w wieku od 6 do 18 miesiąca życia, które do tej pory nie były szczepione przeciwko meningokokom. Cały projekt potrwać ma dwa lata. – Powinniśmy zaszczepić przeszło 500 dzieci. Szczepienia rozpoczną się w drugiej połowie bieżącego roku i będą kontynuowane w 2025 roku. Realizatorami będą podmioty lecznicze, funkcjonujące na terenie naszego miasta, które wyłonimy w drodze konkursu ofert. – Jan Malinowski dodaje, że aby przedsięwzięcie zrealizować, potrzebna będzie współpraca właśnie z prywatnymi placówkami medycznymi, które otrzymają od miasta pieniądze na przeprowadzenie szczepień.
Choć program szczepień przeciwko meningokokom nie został jeszcze wprowadzony, w planach są kolejne, między innymi szczepionka 6 w jednym. – Będzie to szczepionka, która łączy w sobie 6 szczepionek przeciwko chorobom zakaźnym. Dzieci są dzięki temu mniej 'kłute’, jest to dla nich dużo bardziej przyjazna forma szczepienia – zapowiada Jan Bernard Malinowski.
Meningokoki to potoczna nazwa bakterii dwoinki zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Zakażenie inwazyjne obejmuje zapalenie płuc, zapalenie serca, zapalenie układu moczowo-płciowego oraz zapalenie gardła.
/osa, sla/