W gminie Ćmielów trwa wielkie sprzątanie po nawałnicy i powodzi błyskawicznej, która przeszła tamtędy w ubiegły czwartek.
– Sytuacja jest trudna, ale stabilna – informuje burmistrz Joanna Suska. Dodaje, że w prace zaangażowani są wszyscy, od strażaków i pracowników samorządu po sąsiadów tych mieszkańców, których domy ucierpiały najmocniej. – Jeśli ktoś miał w domu pozostałości z postaci pół metra mułu, to żeby to usunąć trzeba najpierw odpowiednio nawilżyć, sprzątać łopatami. To jest ogrom prac i ogrom zniszczeń – mówi burmistrz.
W domach zniszczone zostało wyposażenie, na ulicach prywatne samochody. Do urzędu gminy zgłaszają się mieszkańcy, którzy stracili dobytek.
– Liczymy na odszkodowania dla tych mieszkańców, jednak zarządzenie wydane dwa lata temu nie pozwala mieszkańcom, którzy doznali szkód go otrzymać. Jedną z przesłanek jest zniszczony piec centralnego ogrzewania. Będziemy wnioskować o zmianę zapisów
Joanna Suska wyjaśnia, że tylko w kilku domach doszło do uszkodzenia pieców, w zdecydowanej większości woda zabrała albo zniszczyła pozostałe sprzęty.
Doraźna pomoc z Urzędu Wojewódzkiego dla indywidualnych osób wynieść może 6 tysięcy złotych. W dalszej kolejności mieszkańcy mogą wnioskować o kwoty do 200 tysięcy złotych na odbudowę domu lub do 100 tysięcy na budynki gospodarcze. Wszystkie szkody najpierw szacować będzie gminna komisja, później zaś zespół powołany przez wojewodę.
W Ćmielowie na jezdniach nadal zalega już nie muł, a wysuszony pył. Sprzątaniem tych miejsc zajmują się grupy interwencyjne z urzędu. Na kilka milionów złotych samorząd wstępnie szacuje straty w infrastrukturze drogowej.
– Mamy zapadnięte drogi i przepusty na drodze Glinka – Kolonia Krzczonowice od strony Jastkowa. Przepust już jest drożny i zabezpieczony kruszywem z betonem – mówi Joanna Suska.
Mostki i przepusty uszkodzone zostały w między innymi w Woli Grójeckiej i Brzóstowej, woda zmyła też drogi wyłożone kruszywem, podmyła ulice Długą i Polną w Ćmielowie. Gmina ma 7 dni od momentu wystąpienia kataklizmu na złożenie do wojewody wniosku o dofinansowanie napraw z programu usuwania skutków klęsk żywiołowych.
/sla/