Remont zabytkowego dworku w Chocimowie zbliża się do końca

Fot. Facebook/Lech Łodej

Dworek Ośniałowskich w Chocimowie odzyskuje swój blask. Oficjalnie jego renowacja ma potrwać do końca października bieżącego roku. Prace idą jednak na tyle sprawnie, że wykonawca może zakończyć je wcześniej.

– Prace dobiegają końca. Wykonana jest część dachu. Panowie kończą renowację tarasu, który wykonany będzie na wzór dawnego dworku. Pozostały również prace wykończeniowe, jak cyklinowanie parkietu. Roboty idą tak prężnie, że mam nadzieję na ich szybsze zakończenie – cieszy się Barbara Domagała, prezes Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Chocimów, które obecnie zarządza dworkiem.

Gruntowny remont obiektu rozpoczął się w 2022 roku. Środki pozyskane na renowację pochodziły z projektów państwowych a także z inicjatyw pozarządowych. – Pierwsza część remontu przeprowadzona była w ramach otwarcia Uniwersytetu Ludowego. Na nią uzyskaliśmy kwotę prawie miliona złotych. Następnie otrzymaliśmy 980 tysięcy z Polskiego Ładu. Ostatnia kwota, w wysokości miliona złotych pochodziła z fundacji 'Most the Most’. Wspomnę, że to dofinansowanie nasze stowarzyszenie otrzymało jako jedyne w województwie świętokrzyskim – wyjaśnia Barbara Domagała.

Dworek ma być miejscem rozwoju kultury dla mieszkańców Chocimowa. Podczas serii konsultacji zdecydowali oni, co znajdzie się w odrestaurowanym obiekcie. – Znajdą się tam świetlica środowiskowa, sala regionalna dla Koła Gospodyń 'Chocimowianie’ oraz Izba Pamięci Mariana Ośniałowskiego. W budynku powstanie również miejsce twórcze dla lokalnych pasjonatów sztuki. Będą mogły odbywać się tam plenery rzeźbiarskie, malarskie czy fotograficzne – dodaje prezeska. W dworku działać będzie Uniwersytet Ludowy. Pojawi się tam również biblioteka.

Po zakończeniu gruntownego remontu, stowarzyszenie planuje restaurację zabytkowych, XIX-wiecznych drzwi oraz renowację podworskiego parku.

/osa/

Ważne wydarzenia