Będzie nowa hala i podziemny parking. Targi Kielce zostaną rozbudowane

fot. archiwum Targi Kielce

Targi Kielce, które są wizytówką regionu zostaną rozbudowane. Tylko w ubiegłym roku to miejsce odwiedziło ponad 4 tysiące firm będących wystawcami i ponad 300 tysięcy zwiedzających. Stąd decyzja o budowie nowej hali. Wybudowany zostanie także parking podziemny na 350 miejsc.

Plany rozbudowy Targów Kielce pojawiły się w 2018 roku, kiedy zaczęło brakować powierzchni dla wystawców. Wówczas przygotowano projekt i został wybrany wykonawca jednak plany pokrzyżowała pandemia koronawirusa i chwilowe problemy finansowe.

– Covid minął, rozwijamy się bardzo dobrze więc wróciliśmy do pomysłu bo brakuje nam tej powierzchni targowej na coraz większą ilość firm. Przed nami kolejna edycja Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego we wrześniu i na liście oczekujących na powierzchnię jest około 20 firm amerykańskich, 10 firm z Włoch, które dostaną powierzchnię i miejsce na targach tylko wtedy jeśli ktoś zrezygnuje – mówi Andrzej Machoń, prezes Targów Kielce.

Dodaje, że na początku lipca zostanie ogłoszony nowy przetarg na projekt oraz budowę hali, ale zamierzenie jest takie, że firma, która wygra przetarg w trybie 'zaprojektuj i wybuduj’, swój projekt opracuje na bazie tego z 2018 roku.

– Będzie przylegał zarówno do terminalu zachodniego od strony ulicy Wystawowej. Wybudowaliśmy tam taki wolnostojący futurystyczny budynek terminala i nowa hala będzie przylegała do niego i poprzez łącznik z istniejącą halą G. Także wszystkie hale będą ze sobą razem połączone – tłumaczy prezes Machoń.

Po rozbudowie Targi łącznie będą miały blisko 50 tys. metrów kwadratowych powierzchni oraz parking na 350 samochodów, jeden z największych w Europie. Nowa hala i parking mają powstać do końca września 2026 roku. Szacuje się, że inwestycja wyniesie 100 milionów złotych. Na około 80 proc. inwestycji Tragi Kielce muszą zaciągnąć kredyt, resztę pokryją z własnych środków.

/kawa/

Ważne wydarzenia