100 lat odkryć archeologicznych w Krzemionkach oglądać można na wystawie

Nową wystawę oglądać mogą wszyscy, którzy w najbliższych miesiącach odwiedzą rezerwat i neolityczne kopalnie Krzemionki.

We współpracy z Polską Akademią Nauk przygotowano ekspozycję pokazują narzędzia i przedmioty, używane przez archeologów, także te oryginalne, wykorzystywane do eksploracji szybów górniczych, zabezpieczenia i dokumentacji kopalni krzemienia pasiastego.

– Już zdążyliśmy zapomnieć, że 100 lat temu Jan Samsonowicz odkrył kopalnie krzemionkowskie, bo obchody huczne miały miejsce dwa lata temu. Więc siłą rzeczy trzeba przypominać, że to był pewien moment, początek tego, co przez te liczne lata, aż do dnia dzisiejszego, dzieje się w Krzemionkach – mówi Andrzej Przychodni, dyrektor Muzeum Historyczno – Archeologicznego w Ostrowcu.

Na wystawie „Historia archeologii w Krzemionkach” obejrzeć można sprzęty co dzień wykorzystywane przez każdą ekspedycję – elementy stroju, sprzęt gabinetowy, latarki, analogowe aparaty fotograficzne, wyposażenie kuchni polowej czy zawartość apteczki pierwszej pomocy.

– Jak te techniki wyglądały wiele lat temu większość osób nie wie. Nie ma pojęcia na temat akcesoriów używanych przez archeologów. Większości kojarzymy się z łopatą, pędzelkiem i szpachelką, a to nie jest, zwłaszcza w przypadku kopalń krzemionkowskich prawda. To bardzo specyficzny zabytek, który wymagał specyficznego oprzyrządowania – dodaje Andrzej Przychodni.

Wystawa stworzona przez pracownika Krzemionek Artura Jedynaka i Dagmarę Werrę z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk została otwarta przy okazji Europejskich Dni Archeologii, a zwiedzać będzie ją można przynajmniej do końca wakacji.

/sla/

Ważne wydarzenia