Mammograf już w szpitalu. Teraz czeka na kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia

Fot. Anna Śledzińska

Nowoczesny, cyfrowy mammograf został kupiony do Szpitala Wielospecjalistycznego w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Placówka czeka jeszcze na podpisanie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, by mogła rozpocząć wykonywanie badań.

– Aparat kosztował 1 milion 032 tysiące złotych, przy czym 800 tysięcy złotych to dotacja z Urzędu Wojewódzkiego, 200 tysięcy złotych przekazało Starostwo Powiatowe, a pozostałe, skromne 32 tysiące złotych dołożył szpital – informuje Dariusz Tumulec, dyrektor ostrowieckiego szpitala.

Aparat wykorzystywany ma być już w lipcu, korzystać z niego będą mogły panie leczące się w poradni chorób sutka, na innych oddziałach szpitala, ale też pozostałe mieszkanki powiatu kierowane na badania z przychodni. – Ale drogie panie – nic nie zastąpi – nawet najlepszy na świecie aparat, samobadania piersi. To wy jesteście zobowiązane, pod prysznicem zbadać piersi i sprawdzić, czy tam się coś nie dzieje niedobrego. Aparat oczywiście pomoże, ale to jest najważniejsza część profilaktyki – apeluje Dariusz Tumulec.

Mammograf dla szpitala kupiony został jeszcze w poprzedniej kadencji samorządu, dzięki wsparciu powiatu z rezerwy budżetu państwa. To jedna z opcji walki z chorobami nowotworowymi. – Organizujemy zadania z zakresu ochrony zdrowia, chociażby naszym profilaktycznym programem „Akademia Pełna Zdrowia”. Staramy się proponować badania profilaktyczne poza systemem NFZ – mówi starosta Agnieszka Rogalińska.

Na początku 2024 roku do pracowni radiologii trafił jeszcze, równie nowoczesny aparat rentgenowski.

/sla/

Ważne wydarzenia