Jak odbudować praworządność w Polsce? We wtorek dyskusja z sędzią Igorem Tuleyą

Pałacyk Zielińskiego w Kielcach będzie miejscem kolejnego ciekawego spotkania. We wtorek, 18 czerwca odbędzie się tam dyskusja z udziałem Igora Tulei, sędziego Sądu Okręgowego w Warszawie.

Sędzia orzekał w wielu głośnych sprawach, m.in. Janusza Kaczmarka czy doktora Mirosława Garlickiego. Uchylił też kilkadziesiąt stalinowskich wyroków. Jest jednym z najbardziej znanych sędziów, którzy otwarcie sprzeciwiali się zmianom, jakie w polskich sądach wprowadzał rząd Prawa i Sprawiedliwości.

– Oprócz naszej podstawowej działalności, a więc koncertów i wydarzeń artystycznych, robimy też spotkania z ciekawymi ludźmi, także tymi, którzy ocierają się o politykę. Stąd pomysł spotkania z sędzią Igorem Tuleyą, który można powiedzieć, że jest osobą popularną. Chociaż jemu chyba nie do końca chodziło o to, by być popularnym, w momencie, gdy rozpoczynał walkę o wolne sądy – mówi Jarosław Bukowski, dyrektor Domu Środowisk Twórczych w Kielcach.

Igor Tuleya za krytyczne wypowiedzi wobec byłej władzy oraz obronę niezawisłości i wolności sądów kilkukrotnie postawiony został przed rzecznikiem dyscyplinarnym sądów powszechnych. Spotkanie w Kielcach zatytułował „Wyśniona, czy prześniona rewolucja? Jak odbudować praworządność?”.

– Rozmowę poprowadzi mecenas Edward Rzepka, czyli również znana postać, jeśli chodzi o przeszłość, walkę o wolność naszego kraju. Zapowiada się bardzo interesująco – informuje dyrektor.

Spotkanie z sędzią Igorem Tuleyą w Pałacyku Zielińskiego odbędzie się we wtorek, 18 czerwca o godzinie 18. Wstęp jest wolny.

/sla/

Ważne wydarzenia