Powiat ostrowiecki chce kupić więcej autobusów

Fot. pixabay

Kolejny wniosek o dofinansowanie zakupu autobusów, złożył w piątek, 14 czerwca powiat ostrowiecki do Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

– Wniosek dotyczy zakupu pięciu autobusów diesel Euro5, niskoemisyjnych, do obsługi linii na terenie powiatu ostrowieckiego. Jesteśmy największym beneficjentem w regionie, mamy 40 linii, chcemy się w tym zakresie rozwijać i korzystać ze środków zewnętrznych – informuje Łukasz Dybiec, wicestarosta powiatu ostrowieckiego.

Pierwszy wniosek, złożony w ubiegłym roku został zaakceptowany, dzięki czemu samorząd może kupić 7 nowych pojazdów za około 6 milionów złotych. Jak informuje wicestarosta trwa w tej chwili przygotowanie specyfikacji przetargowej. Mają to być pojazdy do 30 pasażerów, przystosowane także dla osób niepełnosprawnych. Będą wykorzystywane na liniach, które powiat już realizuje w ramach tak zwanego „funduszu autobusowego” przeciw wykluczeniu komunikacyjnemu mieszkańców.

Decyzję o złożeniu drugiego wniosku poparli radni na nadzwyczajnej sesji rady powiatu.

– Wartość tego projektu to 4,5 miliona złotych, dofinansowanie ze środków unijnych to ponad 3 miliony 292 tysiące złotych. Wkład własny wynosi 1 milion 207 tysięcy – mówi Łukasz Dybiec.

Pieniądze, które ma do dyspozycji Centrum Unijnych Projektów Transportowych pochodzą z Krajowego Planu Odbudowy, czyli ze środków unijnych. Nie ma jeszcze terminu rozstrzygnięcia konkursu.

/sla/

Ważne wydarzenia