Iskry Niepodległej w Ostrowcu. Widowisko oglądać można do poniedziałku

Fot. R. Kudyba / BN

Iskry Niepodległej to mobilna, multimedialna wystawa i spektakl opowiadający o Polkach i Polakach, którzy w ostatnich dekadach osiągnęli wiele poprzez swoje umiejętności, wiedzę i talent.

Do Ostrowca przyjedzie w weekend i dostępna będzie od soboty do poniedziałku, 17 czerwca.

– W tym projekcie chcemy opowiedzieć historię Polski przez pryzmat ludzi, którzy urodzili się tutaj, ale często karierę robili na świecie, a ich spuścizny zostały na arenie międzynarodowej. Czasem w Polsce są mało znane, a są to osoby, które zrobiły dla Polski bardzo wiele. Z ich osiągnięć my dziś możemy korzystać – mówi Wioletta Łabuda- Iwaniak, rzeczniczka prasowa Biura „Niepodległa”.

Widowisko umieszczono w specjalnie zaprojektowanej naczepie ekspozycyjnej, dzięki czemu może podróżować po Polsce. Poznać można takie postaci jak Ludwik Hirszfeldt – lekarz, który wprowadził oznaczenia grupy krwi, Irena Sendlerowa – Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata, Jan Czochralski – pionier technologii, Jan Szczepanik – autor ponad 200 wynalazków i wielu innych. Kosmiczny design, cyfrowa opowieść i elementy interaktywne dostępne są bezpłatnie.

– Projektując tę wystawę mieliśmy założenie, by mieć produkt, który będzie trochę inny niż w ławkach szkolnych. Bardzo mocno są zaakcentowane nowe technologie, ale również są artefakty. Także młodsi i starsi znajdą coś dla siebie. Obserwujemy, że wiele osób w starszym wieku uważa, że jest to przystępne, a nie problematyczne – dodaje Wioletta Łabuda- Iwaniak.

Dodaje, że w projekcie Iskry Niepodległej zastosowano unikalne rozwiązania technologiczne, by stworzyć dla gości niezapomniane doświadczenie immersyjne, działające na różne zmysły.

Wystawę obejrzeć może każdy, dostępna będzie w sobotę i niedzielę w godzinach od 10 do 18 i w poniedziałek od 9 do 15 na dziedzińcu Ostrowieckiego Browaru Kultury.

/sla/

Ważne wydarzenia