Trwają konsultacje w sprawie komunikacji miejskiej w Ostrowcu. Do 27 maja można wypełniać ankietę

Fot. Anna Sledzińska

Obniżenie ceny biletów, a może zwiększenie siatki i częstotliwości połączeń autobusowych? O to, jakie rozwiązanie wolą mieszkańcy pytają autorzy ankiety dotyczącej transportu miejskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim.

– Mamy nowe wozy, 100 procent taboru jest wymienione, na koniec roku skończą się remonty dróg w Ostrowcu i zostanie przywrócona siatka dróg taka, jaka była przed remontem. Chcemy więc zapoznać się, czego oczekują mieszkańcy – mówi Jarosław Kateusz, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji.

Większość pytań dotyczy tego, czy ostrowieckie autobusy i przystanki są dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Pozostałe mówią o kwestiach związanych z organizacją transportu, a odpowiedzi użytkowników mają się przełożyć na konkretne decyzje z najbliższych miesiącach.

– Mamy dużo zgłoszeń, że autobusów jest za mało, w szczególności po godzinie 18. Komunikacja wiadomo, w całości nie zaspokoi potrzeb i oczekiwań, ale jeśli doprowadzimy do tego, że autobusy będą jeździły częściej, powiedzmy co pół godziny albo 20 minut, to będzie to, o co nam wszystkim chodzi – dodaje prezes MZK.

O zmianach, jakie koniecznie trzeba wprowadzić w miejskiej komunikacji w Ostrowcu, w ostatnich miesiącach mówił wiele prezydent miasta Artur Łakomiec. Dziś mówi, że pewne działania już podjęto, ale to wciąż za mało.

– Mieliśmy przykład linii 7 i zmiany tak, aby dopasować kursy do zakończenia zajęć w liceum Staszica. Uczniowie i nauczyciele są zadowoleni, ale z kolei po drugiej stronie znaleźli się pracownicy okolicznych firm, którym ta zmiana nie pasuje. Teraz oni muszą czekać na kolejny autobus.

I dodaje, że najbardziej interesuje go, jakiej odpowiedzi udzielą mieszkańcy na ostatnie pytanie w ankiecie, dotyczące cen biletów i siatki połączeń.

– Albo zostajemy przy cenie 1,50 złotych i zwiększamy ilość wozokilometrów o 30 tysięcy rocznie, albo zmniejszymy cenę biletu do 1 złotego, ale wtedy nie będziemy w stanie zwiększyć częstotliwości kursów w takim stopniu – mówi Artur Łakomiec.

Obecnie z budżetu miasta do Miejskiego Zakładu Komunikacji dopłacane jest co roku około 12 milionów złotych.

Konsultacje dla mieszkańców trwają do poniedziałku 17 maja. Anonimowa ankieta zawierająca 21 pytań znajduje się na stronie internetowej ostrowieckiego urzędu miasta.

/sla/

Ważne wydarzenia