Ruszył proces w sprawie wyborów na wójta Wojciechowic. Kontrkandydat przegrał o jeden głos

Przed Sądem Okręgowym w Kielcach odbyła się pierwsza rozprawa w trybie wyborczym, dotycząca wyborów na wójta gminy Wojciechowice w powiecie opatowskim. Damian Jędrzejewski, który przegrał głosowanie jednym głosem uważa, że doszło do nieprawidłowości podczas liczenia głosów w komisji wyborczej w Bidzinach.

– W mojej ocenie to nie był jeden głos do końca uczciwy. Zaniepokoiło nas to, że komisja zakończyła swoją pracę, według mojej wiedzy około 1 w nocy. Dane zostały wprowadzone do systemu, system je przyjął, został wydrukowany protokół. Następnie komisja jeszcze raz zaczęła liczyć głosy nieważne – mówi Damian Jędrzejewski.

Wskazuje, że to właśnie ta decyzja przewodniczącego komisji, w momencie gdy między kandydatami był remis, wzbudziła jego wątpliwości.

– Pomiędzy godziną 1, a 2 lub 3 znalazł się jeden głos, który przeważył szalę zwycięstwa na stronę mojego konkurenta – dodaje.

– Według mnie jako przewodniczącego nie było żadnych nieprawidłowości – odpowiada Jan Nogaj, przewodniczący 7 – osobowej obwodowej komisji wyborczej numer 2 w Bidzinach. – Nie pamiętam teraz dokładnie, czy był wysyłany protokół, bo to było dosyć dawno. Sprawdzałem głosy raz jeszcze, bo byłem pierwszy raz przewodniczącym i miałem trzy osoby w komisji, które również były pierwszy raz. Sprawdzaliśmy karty, bo była też sytuacja, że dwóch kandydatów na radnych miało tyle samo głosów. Ja nie mam sobie nic do zarzucenia, ani komisji – dodaje Jan Nogaj.

Przedstawia też pismo komisarza wyborczego w Kielcach Ryszarda Sadlika, który wniósł o oddalenie protestu złożonego przez Damiana Jędrzejewskiego twierdząc, że – tu cytat – „zarzuty i argumenty zawarte w treści złożonego protestu nie znajdują żadnego potwierdzenia w protokołach”.

Jan Nogaj przed kieleckim sądem jeszcze wyjaśnień nie składał. W poniedziałek zeznawali świadkowie, którzy stawili się na wezwanie, byli to głównie członkowie komisji. Kilka osób z 11 wezwanych przez sąd nie przyjechało.

– Sąd rozpoczął przesłuchiwanie świadków zgłoszonych przez strony. Rozprawa została odroczona do 10 czerwca, na godzinę 11.30. Będzie kontynuowane postępowanie dowodowe, w szczególności zeznania jeszcze trzech świadków – informuje sędzia Tomasz Durlej, rzecznik prasowy sądu okręgowego.

Damian Jędrzejewski startował w wyborach na wójta Wojciechowic z własnego komitetu, z którego wprowadził do rady gminy pięciu radnych. Zagłosowało na niego 1072 mieszkańców, na jego konkurenta – wójta Szymona Sidora oddano 1073 głosy.

/sla/

Ważne wydarzenia