Wybory samorządowe w regionie. Agata Wojda triumfowała w Kielcach, Paweł Niedźwiedź w Sandomierzu

Agata Wojda została nową prezydent Kielc, Arkadiusz Bogucki pokieruje Skarżyskiem – Kamienną a Paweł Niedźwiedź jest nowym burmistrzem Sandomierza – to niektóre zmiany, które przyniosła druga tura wyborów samorządowych w województwie świętokrzyskim.

Najważniejsza i największa batalia toczyła się o urząd prezydenta w mieście wojewódzkim. Zwyciężyła Agata Wojda z Koalicji Obywatelskiej, zdobywając 56,54 procent głosów. Pokonała w drugiej turze Marcina Stępniewskiego z Prawa i Sprawiedliwości.

Zmiana na stanowisku prezydenta czeka także Skarżysko – Kamienną. Tam w niedzielnym głosowaniu wygrał Arkadiusz Bogucki, startujący z KWW Marka Materka 2024, uzyskując 65,1 procent głosów i pokonując Adama Cioka z KWW Samorząd24.

Do ostatniego momentu kampanii trwała walka o fotel włodarza Sandomierza, ale to nie dotychczasowy burmistrz Marcin Marzec będzie zasiadał w nim przez najbliższych pięć lat. Pokonał go Paweł Niedźwiedź z KWW Przyszłość Sandomierza, którego poparło 56,06 procent głosujących.

O sporym zaskoczeniu można mówić w Ożarowie w powiecie opatowskim. Wieloletni wiceburmistrz Paweł Rędziak przegrał w drugiej turze z Piotrem Ślęzakiem, który startował z własnego komitetu. Nowo wybrany burmistrz uzyskał 52,78 procent poparcia.

Druga tura wyborów samorządowych odbyła się w 29 gminach i miastach województwa świętokrzyskiego, a powiat ostrowiecki był jedynym, w którym w żadnej gminie nie odbywało się ponowne głosowanie. Frekwencja wyborcza w regionie wyniosła 47,72 procent.

/sla/

Ważne wydarzenia