Szok! 60 worków śmieci zebrali w kilka godzin na niewielkim odcinku brzegu rzeki Kamiennej

Fot. Fotoklub Galeria MCK

60 worków ze śmieciami, zebrali w niedzielę, 21 kwietnia członkowie ostrowieckiego Fotoklubu oraz pozostali uczestnicy akcji sprzątania brzegów rzeki Kamiennej w Kunowie. To jedna z wielu inicjatyw podejmowanych lokalnie przy okazji przypadającego 22 kwietnia Dnia Ziemi.

Akcja Czysta Rzeka organizowana jest w całym kraju.

– Pomysł na sprzątanie rzeki wziął się z naszych fotoklubowych wypraw nad rzekę Kamienną, gdzie dość często fotografujemy. Okazało się, że jest tam bardzo dużo śmieci, które nie tylko przeszkadzają w podziwianiu krajobrazu i przyrody, ale są też szkodliwe – mówi Mirosław Radomski, prezes Fotoklubu Galeria MCK Ostrowiec Świętokrzyski.

W niedzielnym sprzątaniu udział wzięło około 20 osób, w tym także członkowie Młodzieżowej Rady Miejskiej w Kunowie. Wyczyszczony został obszar w pobliżu mostu na rzece Kamiennej.

– Przeszliśmy około pół kilometra i zebraliśmy 60 dość dużych worków śmieci, dało nam to „na oko” 1200 kilogramów. Przeważały butelki, puszki, dużo plastiku, zdarzały się też opony i zabawki oraz szkło. Tych śmieci jest straszliwie dużo. Widać, że są wyrzucane przez ludzi celowo – mówi prezes.

Zebranymi odpadami zajął zakład gospodarki komunalnej z Kunowa. I nie są to jedyne pozostałości po obecności człowieka nad rzekami w powiecie ostrowieckim. Trzy dni temu kilkanaście worków zebrali członkowie koła wędkarskiego PZW Ostrowiec Kamienna, którzy sprzątali okolice Romanowa i Chmielowa.

Kolejne akcje sprzątania rzeki Kamiennej organizowane są w weekend, tym razem z kajaków. W sobotę 27 kwietnia czyszczony będzie odcinek z Ćmielowa do Borowni, a w niedzielę z Ostrowca do Ćmielowa. Spotkanie uczestników obu akcji o godzinie 10. Wszystkie informacje znaleźć można w internecie, na stronie www.system.operacjarzeka.pl.

/sla/

Ważne wydarzenia