Druga tura wyborów w 29 świętokrzyskich gminach. Cisza wyborcza obowiązuje wszystkich

Fot. Anna Śledzińska

W niedzielę druga tura wyborów samorządowych. W województwie świętokrzyskim przygotowują się do niej między innymi Kielce, Skarżysko – Kamienna, Staszów i Busko-Zdrój.

– W województwie świętokrzyskim, 21 kwietnia zostanie przeprowadzone ponowne głosowanie w 29 gminach. Wyborcy otrzymają kartę, na której będą dwa nazwiska. Mogą głosować stawiając X wyłącznie przy nazwisku jednego kandydata – informuje Adam Michcik, dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Kielcach.

W powiecie ostrowieckim wybory we wszystkich gminach i miastach rozstrzygnęły się w pierwszej turze. Głosować będą mieszkańcy części sąsiednich. Wybór włodarza czeka mieszkańców Ożarowa w powiecie opatowskim, gminy Wąchock w powiecie starachowickim, a także w powiecie skarżyskim gmin Łączna i Suchedniów i samego Skarżyska – Kamiennej. Najwięcej niewiadomych w regionie jest w powiecie kieleckim. Druga tura odbędzie w sześciu tamtejszych gminach, łącznie z samym miastem wojewódzkim.

Warto pamiętać, że w związku z głosowaniem cisza wyborcza obowiązuje wszystkich, niezależnie od miejsca zamieszkania.

– Szeroki zasięg oddziaływania mediów i internetu powoduje, że agitacja wyborcza wpływa na wyborców w gminach i miastach, w których przeprowadzane jest ponowne głosowanie na wójtów, burmistrzów i prezydentów. I to bez względu na to, gdzie te działania są prowadzone. Zatem zakazu agitacji należy przestrzegać na obszarze całego kraju – mówi Adam Michcik.

Cisza wyborcza rozpocznie się o północy z piątku na sobotę i potrwa aż do zakończenia głosowania w niedzielę, 21 kwietnia.

/sla/

Ważne wydarzenia