Zbroje, topory i bechowiec. Wystawa „Uzbrojony po zęby” w ostrowieckim Muzeum Historyczno-Archeologicznym

Fot. Oliwia Sałata

W niedzielę (14 kwietnia) swój wernisaż miała wystawa 'Uzbrojony po zęby’. Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Częstocicach, które jest organizatorem wystawy, zaprezentowało najciekawsze egzemplarze ze swoich militarnych zbiorów.

– Nasze muzeum ma charakter historyczno-archeologiczny, więc będziemy prezentować nie tylko broń XIX-wieczną czy broń współczesną, ale też te najstarsze przykłady oręża. Zobaczymy również przykłady broni drzewcowej. Nie zabraknie również uzbrojenia ochronnego – mówi Maciej Jaśkiewicz, jeden z kuratorów wystawy.

Militaria prezentowane na wystawie pochodzą z terenów od Europy Zachodniej aż po Indie. Znalazły się tam również przedmioty pochodzące z terenów Ostrowca, między innymi z Zakładów Ostrowieckich.

– Ostrowiec nam się raczej nie kojarzy z jakimś centrum produkcji broni. Okazuje się, że rzeczywistość była troszeczkę inna. Są to przede wszystkim eksponaty właśnie wykonane w trakcie II wojny światowej przez Polskie Państwo Podziemne. Zakłady Ostrowieckie były jednym z naprawdę ważnych centrum produkcji broni – dodaje Łukasz Wójcik, drugi z kuratorów wystawy

Wśród zbiorów muzealnych znalazł się między innymi 'bechowiec’, pistolet maszynowy który po raz pierwszy został zaprojektowany i wykonany w Zakładach Ostrowieckich. Jest to jeden z dwóch zachowanych w Polsce egzemplarzy, dostępnych do oglądania.

Wystawa dostępna jest w Pałacu Wielopolskich w Częstocicach do 30 czerwca.

/osa/

Ważne wydarzenia