Zdrowie było tematem spotkania organizacji pozarządowych

Fot. Oliwia Sałata

We wtorek, 2 kwietnia organizacje pozarządowe działające na terenie Ostrowca wzięły udział w konferencji promującej ich aktywność.

Wydarzenie przebiegło pod hasłem 'Razem dla zdrowia’. Konferencja odbyła się w Ostrowieckim Browarze Kultury a zorganizowało ją ostrowieckie Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Opieki Zdrowotnej im. Andrzeja Górnisiewicza

– Na terenie miasta działa mnóstwo takich organizacji. My silnie współpracujemy z 9 organizacjami, które wytypowaliśmy na dzisiejszą konferencję, żeby ich przedstawić. Opowiemy też pokrótce o profilaktyce każdego schorzenia – mówi Anna Ładniak, wiceprezes stowarzyszenia i organizatorka wydarzenia.

W konferencji wzięły udział między innymi Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Ruchowo 'SARON’ oraz Ostrowiecki Klub Amazonka, wspierający kobiety w trakcie i po leczeniu raka piersi.

– Chcemy przede wszystkim pokazać, że są miejsca, gdzie można się zwrócić w momencie kiedy na przykład zdiagnozują u nas raka. Co wtedy? Trafiamy do lekarza i jest dalszy ciąg leczenia. Ale żaden z lekarzy nie powie nam, jak się będziemy czuć podczas chemii, jak wygląda stomia, jaki przedmiot jest najlepszym przyjacielem osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim. To są takie pytania, na które nikt nie udzieli odpowiedzi, póki sam przez to nie przeszedł – podkreśla Anna Ładniak.

Podczas konferencji zaproszone organizacje mogły opowiedzieć czym się zajmują oraz pokazać, jak chorzy mogą radzić sobie ze swoimi schorzeniami. Gośćmi wydarzenia byli także lekarze specjaliści.

/osa/

Ważne wydarzenia