W Wielką Sobotę święcimy pokarmy. Co znajduje się w koszyczku i co symbolizuje?

fot. Oliwia Sałata

Oprócz wartości religijnej, Święta Wielkanocne to również czas kultywowania wielu polskich tradycji. Jedną z nich jest święcenie pokarmów w koszyczkach czyli tak zwanej święconki. Co tak naprawdę oznaczają znajdujące się w nich pokarmy?

– Baranek oznacza Chrystusa, który nas odkupił i uratował od śmierci. W koszyczku znajdziemy również jajko czyli symbol nowego życia, zwycięstwa. Chleb symbolizuje pokarm dla duszy. Oprócz tego mamy też sól czyli odstraszania wszelkiego zła, bo Pan Jezus nawet uczył, że mamy być solą tej ziemi – mówi ksiądz Grzegorz Słodkowski, rzecznik prasowy Diecezji Sandomierskiej.

W koszyczku powinna znaleźć się również wędlina, która zwiastuje płodność i dostatek. Niektórzy święcą też chrzan, symbolizujący siłę fizyczną i witalność.
Tradycja święcenia pokarmów w Wielkanoc sięga XIV wieku w Polsce. Na początku zwyczaj obchodzony był głównie w domach i dworkach szlacheckich. Poświęcone musiało zostać wszystko, co miało znaleźć się na świątecznym stole. Dziś święcenie pokarmów odbywa się symbolicznie, aby uczcić pamiątkę zmartwychwstania uroczystym wielkanocnym śniadaniem.

/mor/

Ważne wydarzenia