Trwa Triduum Paschalne. Dziś Wielka Sobota

fot. Karolina Wiatrowska

Dziś Wielka Sobota – ostatni dzień triduum paschalnego przed Wielką Nocą. W kościele – oprócz święcenia pokarmów – odprawia się liturgię światła, liturgię chrztu i liturgię mszalną oraz dokonuje poświęcenia ognia i wody.

To przede wszystkim dzień czuwania i modlitwy, przygotowującej do najważniejszej tajemnicy wiary czyli zmartwychwstania.

– Gdyby Chrystus nie zmartwychwstał, to nasza wiara byłaby daremna, bezsensowna. Zmartwychwstanie Chrystusa wzywa nas do tego, abyśmy za nim poszli, abyśmy przyjęli jego naukę, przykazania i prawdę, którą głosił – mówi ksiądz Marian Bolesta, proboszcz Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.

Wielkanocne świętowanie w kościołach rozpocznie jutro o 6 rano msza rezurekcyjna, oznaczająca Zmartwychwstanie Jezusa. Uroczyste nabożeństwo połączone jest z procesją, która odbywa się zazwyczaj dookoła świątyni na dworze.
A Święta Wielkanocne wieńczy poniedziałek czyli popularny Śmigus Dyngus, który w polskiej tradycji kojarzony jest przede wszystkim z wzajemnym polewaniem się wodą.

/mor/

 

Ważne wydarzenia