Projekt zakończony, ale władze Ostrowca zapowiadają dalszą współpracę z norweskim parterem

Fot. Anna Śledzińska

Konferencja podsumowująca projekt „Ostrowiec Świętokrzyski – miasta OdNowa”, sfinansowany z tak zwanych funduszy norweskich, odbyła się w czwartek 14 marca, z udziałem przedstawicieli Ostrowca, Starachowic i Stalowej Woli oraz gości z norweskiego miasta Songdal.

Poza podsumowaniem projektu dyskutowano o wspólnych problemach, z którymi mierzą się miasta średniej wielkości i sposobach ich rozwiązywania. A jednym z głównych jest depopulacja i odpływ szczególnie młodych mieszkańców.

– Ten projekt był bardziej zorientowany na zagadnienia społeczne, ekonomiczne i aktywizację społeczności lokalnej, ze szczególnym naciskiem na ludzi młodych. Młodzież jest wspaniała, nie tylko w Ostrowcu. Energia młodych ludzi się przebija i to dla mnie i dla związku jest szczególnie wzmacniające – zauważa Grzegorz Kaczmarek, ekspert Związku Miast Polskich.

To jedno z głównych zagadnień poruszonych przez wiceprezydenta Ostrowca Artura Łakomca.

– Chcieliśmy zdiagnozować ten problem i zmierzyć się z nim. Ten projekt pokazał nam, jak to się robi w Europie. Ta diagnoza była nam potrzebna do tego, byśmy mogli zacząć reagować, aby nasza młodzież z chęcią wracała do Ostrowca po studiach. Potrzebna jest przede wszystkim praca, mieszkania i odpowiedni klimat.

Fundusze norweskie miały wpływ na rozwój współpracy między Polską a Norwegią oraz na budowanie relacji zwłaszcza między młodymi. Norweska młodzież odwiedzała Ostrowiec kilkukrotnie. Ostrowiecka także miała okazję zwiedzać Norwegię.

– Dla nas bardzo ważne było poznanie młodzieży z Ostrowca i to, by mogła ją poznać nasza młodzież z Songdal – mówi Ingrid Annette Kristiansen, przedstawicielka gminy Songdal dodając, że równie ważne dla Norwegów było poznanie polskiej kultury.

A poza kulturą dla Polaków istotne było poznanie norweskich rozwiązań skierowanych do młodych mieszkańców. I przeniesie ich przynajmniej w części na własny teren.

– Jestem przekonany, że mimo iż projekt się kończy, to nie będzie koniec. Te wszystkie wartości będziemy kontynuować, żeby w naszym mieście nikt nie czuł się wykluczony, żeby było zielono, przyjaźnie dla środowiska i aby inwestorzy mogli tutaj lokować swoje kapitały – zapowiada wiceprezydent Artur Łakomiec.

Mechanizm norweski to fundusz finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię. Ostrowiec dzięki dofinansowaniu zrealizował wiele inicjatyw, mających pobudzić lokalną społeczność, budować poczucie tożsamości i więzi z miastem. Powstały Akademia Współczesnego Juniora i Młodego Przedsiębiorcy, Młodzieżowa Rada Miasta, Program Edukacji Ekologicznej. Opracowano kompleksową monografię miasta, utworzono program lojalnościowy OstraKarta i portal mieszkańca. Największą inwestycją jest budowa Ostrowieckiego Integratora Edukacji i Przedsiębiorczych.

/sla/

Ważne wydarzenia