Wystawa „Black Metal” już ruszyła

Fot. Oliwia Sałata

Od niedzieli, 10 marca, w Pałacu Wielkopolskich w Częstocicach, oglądać można wystawę 'Black Metal’ poświęconą kowalstwu we wczesnośredniowiecznej Europie, które znane jest także pod nazwą 'czarna metalurgia’. Kuratorami wystawy są Paweł Kucypera i doktor Maciej Tomaszczyk.

– Mamy nadzieję, że będzie to świetna okazja zapoznania się z zagadnieniami związanymi z historia i archeologią. Zamiast zabytków archeologicznych prezentujemy współczesne rekonstrukcje. Dzięki temu można zobaczyć jak te przedmioty wyglądały we wczesnym średniowieczu, kiedy były użytkowane – mówi Paweł Kucypera, archeolog i współkurator wystawy.

Ostrowiec jest trzecim przystankiem wystawy. Wcześniej pokazywana była w Gnieźnie oraz Stalowej Woli.

– Jestem zachwycony, moja córka również. Jest to pierwsza tego typu wystawa w Europie, z tego co mi wiadomo, w której można zobaczyć tak dobrej jakości rekonstrukcje. Odwzorowują one nie tylko technologię wykonania danych przedmiotów, ale do części z nich użyto także materiałów mocno zbliżonych to tych, których używano tysiąc lat temu – mówił nam jeden z odwiedzających muzeum, który na wydarzenie zabrał swoją kilkuletnią córkę. – Dla mnie jest to powrót do wspomnień z dzieciństwa. Mój wuj miał kuźnię, więc na co dzień to widzieliśmy – opowiadała inna uczestniczka wydarzenia.

Jako materiał dodatkowy, kuratorzy stworzyli teledysk promujący wystawę, utrzymany w klimacie black metalu. Można go obejrzeć na kanale Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, na platformie Youtube.

Wystawa Black Metal dostępna jest do 9 czerwca. Radio Ostrowiec objęło ją patronatem medialnym.

Link do teledysku: https://www.youtube.com/watch?v=aLahWo2a3sI\

/osa/

Ważne wydarzenia