Black Metal w Pałacu Wielopolskich w Częstocicach

fot. Muzeum Historyczno-Archeologiczne

Od niedzieli, 10 marca będzie można oglądać wystawę 'Black Metal’ Kowalstwo wczesnośredniowieczne w Pałacu Wielopolskich w Częstocicach. Wystawa poświęcona jest kowalstwu we wczesnośredniowiecznej Europie, znanemu w różnych językach europejskich jako 'czarna metalurgia”. Ekspozycja prezentuje zagadnienia związane z technologią żelaza i jego stopów oraz technikami wytwórczymi.

– Wystawa dotyka dosyć mało znanego epizodu z dziejów hutnictwa żelaza na ziemiach polskich. Mam tu na myśli hutnictwo z okresu wczesnego średniowiecza czyli hutnictwa z czasów państwa pierwszych Piastów, z czasów formowania się państwa Polskiego.  To jest mało znany okres w dziejach hutnictwa żelaza i ta wystawa nam to właśnie przybliża – mówi Kamil Kaptur z Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu.

Na zwiedzających czekają ciekawe okazy.
– Zobaczymy w pełni zrekonstruowane dwa warsztaty kowalski i hutniczy. Będą temu towarzyszyć wspaniałe repliki zabytków wczesnośredniowiecznych wykonane dawnymi technikami kowalskimi, które odwzorowują konkretne zabytki archeologiczne właśnie z okresu wczesnego średniowiecza – dodał.

Wystawa była już przedstawiana w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie oraz w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli. Ostrowiec będzie trzecim miejscem, w którym będzie eksponowana.
– Wystawa jest istotna dla Ostrowca Świętokrzyskiego. Mieszkańcy często odwołują się do naszych hutniczych tradycji, ale w tych opowieściach jest pewna luka. Z jednej strony mamy hutnictwo starożytne, które wszyscy dobrze znamy, potem nagle następuje przeskok do epoki nowożytnej, do czasów kuźnic, wielkich pieców. Należy pamiętać, że pomiędzy tymi epokami czyli między starożytnością, a nowożytnością było jeszcze średniowiecze, o czym zapominamy. Ta wystawa jest uzupełnieniem tej narracji o hutnictwie żelaza na ziemiach polskich – zaznacza Kaptur.

Twórcą tych niezwykłych eksponatów jest dr Maciej Tomaszczyk, kowal z zamiłowania i jeden z kuratorów wystawy.
Początek wernisażu o godzinie 16:00, a oglądać będzie go można do 9 czerwca.

/kawa/

Ważne wydarzenia