Szturm na delegaturę Krajowego Biura Wyborczego. Komitety już się rejestrują

Prawie 300 komitetów wyborczych wyborców, w tym 15 z powiatu ostrowieckiego, zgłoszono do środy wieczorem do rejestracji w Krajowym Biurze Wyborczym w Kielcach. I to jeszcze na pewno nie koniec.

– Ogólnie mogę powiedzieć, że komitety szturmują kielecką delegaturę, do wczoraj zgłosiło się 295 komitetów. W dniu dzisiejszym kolejni chętni są na bieżąco przyjmowani. Przypomnę, że czas upływa w poniedziałek – mówi Adam Michcik, dyrektor kieleckiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

Machina przed wyborami samorządowymi ruszyła pełną parą. Bo przygotowanie to nie tylko rejestracja komitetu i samych kandydatów. O kolejności działań decyduje kalendarz wyborczy.

– 22 lutego komisarze czekają na zgłoszenia kandydatów do terytorialnych komisji wyborczych. To wojewódzka komisja wyborcza w Kielcach, która będzie właściwa do rejestracji list kandydatów do sejmiku, to powiatowe komisje, które rejestrują listy w wyborach do powiatu oraz komisje miejskie i gminne, rejestrujące listy do rad gmin i miast, a także kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów.

Komisje wyborcze będą powołane do 27 lutego. Do 4 marca komitety mają czas na zgłoszenie list kandydatów na radnych wszystkich szczebli samorządu, a do 14 marca kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów. Do obsadzenia w województwie świętokrzyskim jest łącznie 1871 mandatów. Oficjalne obwieszczenia o listach kandydatów poznamy do 25 marca.

Z kolei 8 marca minie termin zgłaszania kandydatów do pracy w obwodowych komisji wyborczych – te będą powołane do 18 marca. Jak wyjaśnia Adam Michcik chętnych zgłosić może komitet wyborczy, ale można też zgłosić się samemu. Wtedy jednak szanse kandydata bardzo maleją.

W porównaniu do poprzednich wyborów samorządowych, które odbyły się ponad 5 lat temu, zaszły pewne zmiany. Nie będzie już dwóch składów komisji – tak zwanej dziennej i nocnej. Zarówno wydawanie kart, jak i liczenie głosów będzie należało do tych samych osób.

– Kolejną zmianą, która była przymierzana od jakiegoś czasu są godziny rejestracji list kandydatów. Poprzednio było to do godziny 24, w tej chwili zostało ustalone do godziny 16 – dodaje dyrektor Adam Michcik.

Przypomnę, że pierwsza tura wyborów samorządowych odbędzie się 7 kwietnia, zaś druga 21 kwietnia.

/pcr/

Ważne wydarzenia