Przedstawiciele różnych Kościołów będą modlić się o jedność chrześcijan

Nabożeństwo ekumeniczne czyli coroczne modlitwy o jedność wszystkich chrześcijan odbędzie się w najbliższą sobotę – 20 stycznia w Sanktuarium pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Saletyńskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim.

O specyfice tej uroczystości mówił na antenie Radia Ostrowiec ksiądz Paweł Walczyński, reprezentujący Kościół Polskokatolicki oraz Parafię pw. Imienia Maryi Panny w Ostrowcu Świętokrzyskim.

– To nabożeństwo będzie miało formę liturgii słowa, dlatego, że nie możemy wspólnie jeszcze sprawować Eucharystii. Nie ma wspólnoty ołtarza. Tworzymy jedną rodzinę chrześcijańską z różnych kościołów. Jesteśmy różnorodni w swojej liturgii, w swojej tradycji i to też ma swój urok. To też jest piękne, że każdy może wychwalać Pana Boga każdy na swój sposób. Ale przede wszystkim podkreślamy to, że łączy nas 1 chrzest. Łączy nas wiara w Boga Ojca, Syna i Ducha Świętego, bo jesteśmy chrześcijanami – mówił ksiądz Paweł Walczyński.

Z kolei ksiądz Damian Szczepańczyk z kieleckiej Parafii 'Nowego Przymierza” Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego tłumaczył, dlaczego każdy chrześcijanin powinien wziąć udział w tym nabożeństwie.

– Ma to służyć wzmacnianiu wiary i wspólnej modlitwie. Nie chodzi o to, by zacierać różnice, które nas dzielą, bo są ważne. Najważniejsze w nabożeństwie ekumenicznym jest to, że poznajemy na nim różnych ludzi o różnych wyznaniach – ocenia ksiądz Damian Szczepańczyk.

Nabożeństwo poprowadzi Biskup Diecezji Sandomierskiej Krzysztof Nitkiewicz, a wśród zaproszonych księży oprócz rzymskokatolickich znaleźli się przedstawiciele różnych wyznań.
Ksiądz Walczyński wyjaśniał Słuchaczom Radia Ostrowiec, na czym polegają różnice między Kościołem Polskokatolickim, a Kościołem Rzymskokatolickim.

– W Ostrowcu działamy od 1931 roku. Liturgicznie jesteśmy bardzo zbliżeni do Kościoła Rzymskokatolickiego. Nie ma u nas celibatu, dorosłych obowiązuje spowiedź powszechna, ale jest możliwość spowiedzi w konfesjonale. Msze odprawiane są wyłącznie w języku polskim, od początku też modliliśmy się przodem do wiernych – zaznacza ksiądz Paweł Walczyński.

Dodawał, że jego Kościół nie podlega papieżowi, a najważniejsze decyzje podejmuje wieloosobowy Synod. Ksiądz Walczyński zaznaczył też, że podobnie jak w innych wyznaniach, w Kościele Polskokatolickim wiernych ubywa.

– Spadek pobożności w Polsce odbija się w każdym Kościele. Zauważyliśmy spadek zainteresowania wiarą wśród dzieci po okresie pandemii. To wszystko dotyczy nas jednakowo jako Kościołów – mówił ksiądz Walczyński.

Kościół Metodystyczno – Ewangeliczny – jak zaznaczał ksiądz Szczepańczyk od początku działalności w Polsce mocno angażował się w akcje charytatywne i to właśnie pomoc drugiemu człowiekowi oraz działanie gwarantuje im bardzo duże zaangażowanie wiernych w budowę wspólnoty.

– My stawiamy na czyny. Naszym motto jest miłość w działaniu. Chcemy głosić Chrystusa poprzez aktywne działanie, poprzez to jacy jesteśmy i co robimy – zaznacza ksiądz Szczepańczyk.

W sobotnim nabożeństwie ekumenicznym oprócz księży rzymskokatolickich, polskokatolickich i Metodystów mają pojawić się także reprezentanci Mariawitów.  Tegoroczne uroczystości w Ostrowcu rozpoczną się o godzinie 17.30. Wcześniej, bo o godzinie 17 zaplanowano koncert kolęd.

/mor/

Ważne wydarzenia