Wizyta Wojciecha Wielopolskiego w Pałacu Wielopolskich cofnęła czas do początków XX wieku

Spotkanie tematyczne w Pałacu Wielopolskich wokół dwutomowej publikacji wspomnień Antoniego hrabiego Wielopolskiego 'Nie tylko moje życie’ w piątek, 12 stycznia zorganizowało Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim. O książce, ale też o autorze wspomnień i dawnych Częstocicach opowiadał Wojciech Wielopolski, emerytowany literaturoznawca z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i syn Antoniego.

Dr Wojciech Wielopolski opowiadał też o znaczeniu Pałacu w Częstocicach, który przez 40 lat stanowił dziedzictwo Wielopolskich.

– Kiedy redagowałem te wspomnienia, to już widziałem sens tej publikacji. Gdybym, ja tego nie spisał, to zrobiłyby to kolejne pokolenia. Choć mogłoby im być trudno, bo ja byłem tym łącznikiem między ostatnim hrabią czyli moim ojcem, który znał wszystkich tych ludzi, których historię możemy poznać w książce. Następnym pokoleniom pozostawiam tylko to, żeby te dwa tomy przeczytać – mówił Wojciech Wielopolski, współautor publikacji 'Nie tylko moje życie’.
I dodawał, że w książce najważniejsi są ludzie.

– On każdej postaci kojarzącej się z tym pałacem począwszy od babci, jego ojca, odwiedzających ludzi przypisywał i nadawał im szeroki kontekst

Rozmowę z Wojciechem Wielopolskim prowadziła Aldona Łaniewska-Wołk. Druk dwutomowej publikacja został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Dyrektor Muzeum Historyczno Archeologicznego w Ostrowcu, Andrzej Przychodni nie krył zadowolenia z powodu wydania pozycji przez wydawnictwo ostrowieckiego muzeum.

– Jak na start nowej odsłony wydawniczej muzeum, to jest to dzieło znaczące – mówi Andrzej Przychodni.

Dwutomową książkę można kupić w Pałacu Wielopolskich, mieszczącym się przy ulicy Świętokrzyskiej w Ostrowcu.

/mor i mag/

Ważne wydarzenia