Stowarzyszenie KUNOWemu z akcją, która przysłuży się samotnym i starszym mieszkańcom miasta i gminy

Akcję społeczną 'Pudełko życia’ rozpoczyna Stowarzyszenie KUNOWemu. Starszych, samotnych i schorowanych mieszkańców gminy Kunów chce zaopatrzyć w tzw. „Pudełka życia”, które mają służyć pomocą ratownikom medycznym.

– To jest plastikowe pudełko niedużych rozmiarów, które w środku ma kartę informacyjną. Na tej karcie osoba zainteresowana wypełnia swoje dane, które są niezbędne dla przyjeżdżającego zespołu ratowniczego, czyli imię i nazwisko, numer PESEL oraz numer telefonu – mówi Beata Kobiałka, szefowa stowarzyszenia. Tam także można podać kontakt telefoniczny do bliskich oraz, co bardzo ważne, wypisać leki, jakie się przyjmuje i w jakich dawkach.
Doktor Danuta Barańska, która jest ambasadorką akcji 'Pudełko życia’ podkreśla, że wiele osób w stresie, bólu, strachu, a czasami po utracie przytomności nie jest w stanie podać najprostszych danych. Nie pamiętają numeru telefonu, nie wiedzą gdzie zostawili dowód, jakie leki przyjmują. Tymczasem to wiedza potrzebna ratownikom ale też przede wszystkim lekarzom, którzy na oddziałach ratunkowych muszą zdecydować jakie leczenie zastosować.

– To są bardzo istotne wiadomości. Pierwsze działania ratunkowe, czy dalsze leczenie nieraz zależy od tego jakie leki przyjmuje pacjent, bo nie każdą procedurę wtedy można wdrożyć – podkreśla doktor Barańska.

Plastikowe 'Pudełko życia’ oprócz kwestionariusza do wypełnienia w komplecie ma także specjalny znaczek.

– Wraz z tym pudełeczkiem życia każda osoba, która się do nas zgłosi dostanie mały magnes, który należy przyczepić na lodówce. To sprzęt, który każdy ma w domu, i który jest widoczny. Oznaczenie go – dla ratowników medycznych – oznacza, że tam mogą szukać podstawowych informacji. To bardzo istotne, bo oszczędza się czas, który czasami jest dla chorej osoby kluczowy – wyjaśnia Beata Kobiałka.
'Pudełka życia’ Stowarzyszenie KUNOWemu rozdawać będzie we wszystkich miejscowościach w gminie. Informować o tym mają plakaty, będą też informacje w mediach społecznościowych wraz z numerem telefonu, pod którym można zgłaszać zapotrzebowanie. Obecnie stowarzyszenie ma kilkaset takich kompletów, ale zapowiada, że to nie jest jednorazowa akcja.

– Za każdym razem, gdy będą się zgłaszali do nas mieszkańcy my będziemy tę akcję powtarzać. Dotąd, aż wszyscy, którzy oczywiście tego potrzebują będą w te „Pudełka życia” zaopatrzeni – zapowiada Beata Kobiałka.
Akcja 'Pudełko życia’ wystartowała w tym tygodniu. Koordynatorzy akcji czekają na zgłoszenia od poniedziałku do piątku w godz. 17-19 pod numerem telefonu 888 452 528. Jeśli będzie taka potrzeba dostarczą pakiet pod wskazany adres. Informacji na ten temat można również szukać w kunowskiej przychodni zdrowia. Tam doktor Beata Sikorska jest ambasadorką akcji „Pudełko życia”.

/joge/

Podziel się

Ważne wydarzenia