Wystawa ostrowieckich neonów dostępna jeszcze 3 tygodnie

fot. Anna Śledzińska

Jeszcze przez niecałe 3 tygodnie do 10 grudnia można oglądać wystawę 'Neon Omnis Moriar’ w Pałacu Wielopolskich w Częstocicach. Wystawa prezentuje fenomen neonów – dawniej nieodłącznego elementu nocnego wystroju Ostrowca. 

– Można zapoznać się z historią neonów i zobaczyć jak wyglądają. Jeden został zrekonstruowany, a drugi całkowicie odnowiony – mowa o neonie „Turku”. Można zapoznać się z tym, jak wygląda światło neonowe, a także zobaczyć piękne wzory projektowe. Ponadto można obejrzeć projekty plastyczne i koncepcje instalacji elektrycznej neonów – mówi Wojciech Mazan, kustosz wystawy. Dodaje, że oprócz neonów wystawa składa się także z archiwalnych zdjęć ostrowieckich ulic.

'Neon Omnis Moriar’ to okazja dla starszych mieszkańców miasta do nostalgicznego powrotu do przeszłości, a dla młodszych możliwość poznania neonowej historii, a neony – jak zaznacza kustosz wystawy – budzą wśród młodego pokolenia coraz większe zainteresowanie.

– Było to ciekawe wzornictwo lat 50-tych, 60-tych i 70-tych tworzone przez artystów ogólnopolskich. Można je powspominać, lub w innych przypadkach poznać ich historię. Z resztą to wzornictwo tzw. polskiego looku wraca i interesują się nim głównie młode pokolenia – tłumaczy Wojciech Mazan

Wystawę można oglądać od wtorku do piątku w godzinach 9-15, a w weekend od 10 do 16.

/mor/

Podziel się

Ważne wydarzenia