Przejmujący film na Dzień Pracownika Socjalnego przygotował ostrowiecki MOPS

fot. Kadr z filmu

21 listopada obchodzony jest Dzień Pracownika Socjalnego. O tym, z jakimi problemami podopiecznych i wyzwaniami w codziennej pracy wiąże się ten zawód opowiada film, przygotowany przez pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ostrowcu.

Dwuminutowe nagranie pokazuje codzienność osób bezdomnych, opowiada o samotności starszych i niepełnosprawnych ludzi, problemach w rodzinach i strachu dzieci w takich środowiskach.

– Bardzo często pokazywaliśmy sukcesy naszych podopiecznych, chwaliliśmy się efektami naszej pracy, tym, co udało się osiągnąć, ale w naszej pracy istnieje też ta druga strona, ciemniejsza i trudniejsza. Ten spot pokazuje różne sytuacje, w której znajdują się nasi podopieczni – mówi Katarzyna Kozińska z ostrowieckiego MOPS-u. Podkreśla, że pomoc społeczna się zmienia, oferuje coraz więcej świadczeń, które mają odpowiadać na realne potrzeby lokalnych społeczności. – Coraz częściej taką potrzebą jest pomoc w kryzysie zdrowia psychicznego. Takiej pomocy jest za mało. Wiemy, jak ograniczona jest dostępność do specjalistów, zwłaszcza, gdy chodzi o młodych ludzi, dzieci. My chcemy pokazać, że to jest problem i nasi pracownicy coraz częściej także z takim wyzwaniem się spotykają – dodaje.

– Problemy podopiecznych to wyzwania dla naszych pracowników, którzy większą część pracy wykonują w terenie. To trudna i wymagająca praca – podkreśla Justyna Gawlik, wicedyrektor ostrowieckiego MOPS-u. – Nasi pracownicy codziennie borykają się z ludzkimi dramatami i praca w takich okolicznościach wymaga profesjonalizmy, ale także odporności psychicznej i ogromnej wrażliwości na krzywdę i słabość drugiego człowieka – zaznacza.

Film przygotowali pracownicy socjalni ostrowieckiego ośrodka, głosu użyczyli także przedstawiciele rodziny i seniorka z Klubu Seniora w Częstocicach. Montaż wykonała firma Projekt Mamut.

/mag/

 

Podziel się

Ważne wydarzenia