Który zmysł odpowiada za odbiór sztuki? Dowiemy się tego w BWA Ostrowiec

Fot. BWA Ostrowiec

Jeszcze do połowy listopada w Biurze Wystaw Artystycznych w Ostrowcu oglądać można wystawę „Perspektywa mieszka w ciele” autorstwa Lidii Kot i Jakuba Ciężkiego, który prezentuje na niej swoje wielkoformatowe prace.

– Prace są utrzymane w duchu abstrakcji geometrycznej, które skłaniają do myślenia, do zastanowienia się o związkach i relacji zarówno perspektywy, ale i koloru, formy i przestrzeni. Chodzi także o to, jak postrzegamy sztukę. Czy zmysł widzenia jest tym najważniejszym, czy postrzegamy i przeżywamy ją również poprzez ciało? – mówi Justyna Łada, dyrektorka BWA.

Prezentacji towarzyszy instalacja Lidii Kot, utrzymana w ciemności i czarnej tonacji. Artystka swoją uwagę skupia na zmyśle wzroku pytając, czy jest to jedyny zmysł gwarantujący odbiór sztuki.

– W swojej twórczości podnosi kwestię osób niepełnosprawnych, niedowidzących czy niewidomych w kwestii tworzenia. My staramy się w naszej galerii też te kwestie poruszać. Zwiedzanie i warsztaty odbywają się w grupach dostosowanych do wieku i poziomu zaawansowania naszych odbiorców, zarówno tych najmłodszych, jak i starszych – wyjaśnia Justyna Łada.

Niemal codziennie odbywają się warsztaty dla grup przedszkolnych oraz szkolnych, podczas których poruszana jest kwestia abstrakcji, szukania związków matematyki, muzyki czy fizyki w sztuce oraz w życiu. Specjalne warsztaty rodzinne, dla dorosłych a także oprowadzanie po wystawie przed jej zakończeniem, planowane są w listopadzie. Będziemy o nich informować.

/sla/

Podziel się

Ważne wydarzenia