W THMie podsumowano zagraniczne praktyki zawodowe

40 uczniów Zespołu Szkół nr 3, czyli dawnego THM-u zdobywało praktyki zawodowe w Hiszpani. W maju przez 4 tygodnie byli w Alicante i Maladze. Dziś w szkole podsumowano projekt Erasmus+, uczniom i nauczycielom wręczono europassy, czyli dokument opisujący zdobyte nowe kompetencje, a sami uczniowie odebrali certyfikaty poświadczające zdobyte kwalifikacje.

– W stażach wzięli udział uczniowie ze wszystkich specjalności, w jakich kształci szkoła. Uczestnicy  odbywali 4-tygodniowe praktyki zawodowe u hiszpańskich pracodawców. Tam udoskonalili swoje umiejętności zawodowe, językowe, nawiązali nowe znajomości i poznali zasady BHP. Pracowali oczywiście w swojej dziedzinie kształcenia – mówi Mariola Leśniewska, koordynatorka programu Erasmus+. Uczniowie pochwalili się zdobytymi umiejętnościami.

– Zajmowałem się obsługą frezarki, maszyn CNC, wierceniem otworów przelotowych, szlifowaniem materiałów stalowych. Chciałbym studiować kierunek związany z mechatroniką i mam nadzieję, że kiedyś dostanę pracę za granicą – opowiada Michał Kasperczyk z klasy o profilu techniczno – mechatronicznym.

Zagraniczne staże były też okazją do doskonalenia umiejętności językowych i wykorzystania ich w praktyce.

– Praktyki pozwoliły nam rozwinąć umiejętności językowe, ponieważ w większości rozmawialiśmy tam po angielsku. próbowaliśmy też dogadywać się po hiszpańsku, bo niektórzy pracodawcy mówili tylko w tym języku, ale daliśmy sobie radę – podkreśla Anna Bęben, uczennica klasy o profilu technik – informatyk.
Praktyki były dla uczniów szansą na poznanie miejscowej kultury, kuchni i architektury. Uczniowie otrzymali kilkaset euro kieszonkowego.

– Mieliśmy opłacony nocleg, wyżywienie, w naszej rezydencji niczego nie brakowało, dlatego tych pieniędzy z kieszonkowego nie było praktycznie na co wydawać – ocenia Michał Walczyk z klasy o profilu logistycznym.
W praktykach zagranicznych mogli uczestniczyć uczniowie wyróżniający się wysoką średnią ocen, nienagannym zachowaniem i wysoką frekwencją.

/mor/

Ważne wydarzenia