Marzena Okła – Drewnowicz wygrała dodatkowy mandat dla Koalicji Obywatelskiej, Jarosław Kaczyński stracił dwa Prawa i Sprawiedliwości

To największe zaskoczenie w województwie świętokrzyskim. Koalicja Obywatelska zdobyła czwarty mandat w sejmie. Prawu i Sprawiedliwości nie pomogła obecność Jarosława Kaczyńskiego na pierwszym miejscu listy tej partii do sejmu.
– To jest wielki sukces nas wszystkich. Wszystkich mieszkańców tego pięknego regionu świętokrzyskiego, którzy kochają wartości demokratyczne – podkreśla posłanka Marzena Okła – Drewnowicz. Mówi, że kandydowanie prezesa PiS w Świętokrzyskiem było próbą ucieczki z Warszawy przed konfrontacją z Donaldem Tuskiem choć politycy PiS tłumaczyli to taktyką.

– Twierdzili, że przynajmniej utrzymają 10 mandatów, a liczyli na to, że zwiększą stan posiadania. Stracili wyborców, stracili poparcie i stracili dwa mandaty. My, jako Koalicja Obywatelska zyskaliśmy wyborców, zyskaliśmy poparcie w regionie to ponad 20 procent i kolejny mandat. Dzisiaj ja piękne dziękuję ślę do wszystkich państwa, którzy nam zaufali – zaznacza.

W KO mandaty zdobyli liderka listy Marzena Okła – Drewnowicz – uzyskała niemal 65 tys. głosów, mecenas Roman Giertych, startujący z ostatniego miejsca ponad 23,600, przewodniczący PO w regionie Artur Gierada ponad 16,800 głosów oraz Lucjan Pietrzczyk, były poseł i kurator oświaty – ponad 5,800 głosów.
Cztery lata temu posłanka Okła – Drewnowicz uzyskała ponad 15 i pół tysiąca głosów. Jak sama mówi, obecny wynik to efekt ciężkiej pracy.

Ten wynik utwierdza mnie w przekonaniu, że warto być konsekwentnym w swojej pracy i nigdy nie wolno odpuszczać. Ja zawsze powtarzam, kiedy wygrywa się wybory, kiedy ludzie powierzają nam mandat to my musimy pracować od dnia następnego. I zawsze tam robiłam i nic się nie zmieniło – twierdzi Marzena Okła – Drewnowicz. Na dowód opowiada jak w poniedziałek pierwszego dnia po wyborach rano była w Warszawie w porannej audycji radia TOK FM, a już w południe przyjechała do regionu.  – I uczestniczyłam tu w obchodach Dnia Edukacji Narodowej, bo bardzo chciałam nauczycielom powiedzieć dobre słowo i powiedzieć dziękuję. To dla mnie ważne – zaznacza.
Teraz, jak podkreśla posłanka PO, najważniejsze jest, by prezydent Andrzej Duda jak najszybciej powierzył misję tworzenia rządu ugrupowaniom demokratycznej większości, bo tylko one są w stanie utworzyć stabilny rząd.

– Żebyśmy jak najszybciej sięgnęli po środki unijne, które będą służyły Polsce, naszemu regionowi i będą wyciągały naszą gospodarkę gospodarkę z tego kryzysu, który jest związany z ogromną inflacją i drożyzną – mówi.
Ciekawostką może być fakt, że w samym Bałtowie, gdzie gminą rządzi wójt Hubert Żądło z Prawa i Sprawiedliwości posłanka Okła – Drewnowicz wygrała z Jarosławem Kaczyńskim. W tym obwodzie zagłosowało na nią 118 osób, na prezesa PiS głos oddało 105 wyborców. Przyczynili się do tego wyborcy spoza gminy, którzy tego dnia przebywali w Bałtowie. Posłanka Okła – Drewnowicz wygrała także z prezesem Kaczyńskim w Skarżysku – Kamiennej oraz całym powiecie skarżyskim.
A w województwie świętokrzyskim PiS zdobył nieco ponad 47 procent głosów, natomiast Koalicja Obywatelska niemal 21 procent.

/joge/

Ważne wydarzenia