Gmina Ostrowiec chce rozbudować tereny inwestycyjne w rejonie ulic Samsonowicza i Bałtowskiej za ponad 75 milionów złotych

Fot. Anna Śledzińska

Około 75 milionów złotych gmina Ostrowiec planuje zainwestować w ciągu najbliższych pięciu lat w zagospodarowanie terenów inwestycyjnych w okolicy ulic Samsonowicza i Bałtowskiej.

To będzie drugi etap rozpoczętego przed kilkoma laty projektu przygotowania nowych terenów inwestycyjnych na terenach przemysłowych w sąsiedztwie Celsy Huty Ostrowiec.

– Będą nowe tereny inwestycyjne i całkowicie nowy układ komunikacyjny. Odsłonimy łącznie około 65 hektarów tych terenów. W tej chwili do gminy Ostrowiec należy około 60 procent, więc przyspieszamy z wykupami – mówi Artur Łakomiec, wiceprezydent Ostrowca.

Wykupy dotyczą działek prywatnych. Scalone będą wykorzystane do stworzenia terenów, które mają stać się atrakcyjne dla potencjalnych inwestorów.

– Z osobami prywatnymi jest o tyle trudno, że to są wąskie paski, małe działki. Często mają większą wartość sentymentalną niż finansową i są dziedziczone przez wiele osób. Są sprawy nieuregulowane, dlatego w tej kwestii też chcemy pomóc. Już teraz intensywnie tam pracujemy i skupujemy te działki, by je potem połączyć – dodaje wiceprezydent.

W planach jest budowa między innymi nowego łącznika, w okolicy budowanej obecnie drogi od ulicy Samsonowicza do trzeciej bramy huty. Łącznik dochodzić ma do drogi z płyt betonowych, która z kolei łączy się z ulicą Rudzkiej.

– To dziewiczy teren, będziemy więc mieli siatkę nowych połączeń drogowych, na przykład z zakładem ZłomHut i zbiornikiem na odparowanie. Cała sieć zakłada ścieżki rowerowe i chodniki, oczywiście nie wszędzie, ale na głównej osi. W pozostałych częściach będą tylko jezdnie, oczywiście z odwodnieniem i oświetleniem – wyjaśnia Marcin Karbowniczek, kierownik Referatu Inwestycji Drogowych w Urzędzie Miasta. Dodaje, że nowa sieć dróg ma mieć około 5 kilometrów długości. Docelowo w ciągu kilku lat zlikwidowane mają być budynki socjalne, które znajdują się na tym terenie.

67,5 miliona złotych na to przedsięwzięcie ma pochodzić z programu Polski Ład. Decyzja o przyznaniu pieniędzy została ogłoszona w środę, 4 października.

/sla/

Podziel się

Ważne wydarzenia