Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki z nagrodą Lodołamacze 2023

Fot. archiwum prywatne

Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki otrzymały tytuł Lodołamacze 2023 za działania podejmowane dla poprawienia dostępności placówki dla osób niepełnosprawnych.

Pierwszą nagrodą w kategorii „Instytucja” muzeum wyróżnione zostało za „szczególną wrażliwość społeczną i promowanie aktywności osób z niepełnosprawnościami w różnych dziedzinach życia”.

Nagrodę odebrał w Katowicach dyrektor Andrzej Przychodni.

– Zajęcie pierwszego miejsca startując po raz pierwszy w tym konkursie i uzyskanie statuetki Lodołamacza, odbieramy jako wyjątkowy zaszczyt. To miłe zaskoczenie, a z drugiej strony i wzruszenie, bo obecne były osoby niepełnosprawne, uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej – opowiada.

Zdaniem kapituły konkursu działalność ostrowieckiego muzeum na polu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób z niepełnosprawnościami stanowi wzór do naśladowania. Kandydaturę wybrała spośród 450 wniosków z województw łódzkiego, świętokrzyskiego, śląskiego i mazowieckiego.

Dyrektor Przychodni wyjaśnia, że przeprowadzona w Krzemionkach modernizacja sprawiła, że zaczęło je odwiedzać więcej osób z niepełnosprawnościami.

– Mieliśmy już kilka wizytacji takich gremialnych osób z niepełnosprawnością ruchową i widać, że jest to odbierane pozytywnie. Jest możliwość zjazdu na dół i zobaczenia jak wyglądają kopalnie neolityczne – mówi Andrzej Przychodni. – Jesteśmy jedynym tego typu obiektem w Europie, w którym jest to możliwe.

Prace w Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie Krzemionki rozpoczęto w 2019 roku, a zakończono w 2021 roku. W ramach modernizacji między innymi wybudowano windę oraz poszerzono trasę podziemną, w której teraz mogą przemieszczać się osoby na wózkach.

/sla/

Podziel się

Ważne wydarzenia