Profilaktyka zdrowotna i 100 tysięcy miejsc w żłobkach. Trzecia Droga prezentuje program od kobiet dla kobiet

Na Skwerze Praw Kobiet o roli kobiet w życiu społecznym, gospodarczym i w polityce opowiadały 20 września na konferencji prasowej kandydatki Trzeciej Drogi do sejmu w okręgu nr 33 i prezentowały swój program wyborczy.

Do Ostrowca przyjechały Katarzyna Bińczak z Opatowa, Grażyna Kuna i Elżbieta Szymkiewicz z Kielc oraz Ewa Bednarska z Ostrowca.

Bardzo mocno kibicuje kobietom, aby stawały się liderkami na rynkach pracy i w życiu prywatnym, dlatego też bardzo chce zwiększyć rolę kobiet w przywództwie, zwiększyć reprezentację kobiet na stanowiskach decyzyjnych i  przeciwdziałać dyskryminacji kobiet na rynku pracy ze względu na płeć – mówiła Ewa Bednarska, 'dziesiątka’ na świętokrzyskiej liście Trzeciej Drogi.

Uczestniczki konferencji przekonywały, że w programie ich komitetu wyborczego jest wiele postulatów kierowanych do kobiet, które pełnią wiele ról w społeczeństwie.

– W Polsce brakuje żłobków i niestety w naszym regionie nie dzieje się w tym temacie zbyt dobrze, mamy najniższe wyżłobkowanie, to znaczy na 90 miejsc w żłobkach przypada 1000 dzieci do lat 3, czyli jedynie 9% dzieci ma szansę na miejsce w żłobku. Zbudujemy 100 000 miejsc w żłobkach publicznych w całej Polsce – mówiła Grażyna Kuna, emerytowana nauczycielka, mama i babcia. Budowa żłobków miałaby być sfinansowana z Krajowego Planu Odbudowy
Trzecia Droga proponuje również rozbudowanie systemu profilaktyki.

W pełni popieram program Trzeciej Drogi, program odbudowy zdrowia Polaków. Profilaktyka jest najważniejszą rzeczą, dlatego nasz program stawia większy nacisk na zapobieganie chorobom i stąd nasz postulat, aby każdy obywatel Polski w wieku 40, 50, 60 lat otrzymał zaproszenie na bezpłatny generalny bilans zdrowia, w tym wszystkie podstawowe niezbędne badania – mówiła Elżbieta Szymkiewicz, kandydatka z Kielc.

O profilaktyce i szczepieniach ochronnych mówiła również kandydatka z Opatowa.

– Zdrowie kobiet i same kobiety powinny stać się priorytetem. Dla mnie jako matki prywatnie, a zawodowo pielęgniarki istotną kwestią szczepienia ochronne, w szczególności szczepienia przeciwko HPV czyli wirusowi brodawczaka ludzkiego. Musimy rozpowszechniać ten temat wśród ludzi, żeby szczepili swoje dzieci i zapobiegali nowotworom. To jest jedyny nowotwór, przed którym możemy się ustrzec  poprzez szczepienia – mówiła na konferencji Katarzyna Bińczak.

W konferencji uczestniczył też Piotr Dasios, kandydat opozycji do senatu z Polski 2050 Szymona Hołowni, który – co sam przypomniał – wielokrotnie upominał się o prawa kobiet podczas manifestacji organizowanych przez Ogólnopolski Strajk Kobiet.

/mjk/

Podziel się

Ważne wydarzenia