Rekordowy sierpień w ostrowieckim oddziale Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa

Mieszkańcy miasta i powiatu ostrowieckiego spisali się. W sierpniu w ostrowieckim oddziale Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa krwią z potrzebującymi podzieliła się rekordowa liczba osób, dokładnie 404 osoby.

– Jeszcze półtora roku temu mieliśmy około 200 dawców. W sierpniu pobiliśmy rekord, bo odwiedziło nas i oddało krew ponad 400. Biorąc pod uwagę, że jeden dawca ratuje trzy życia, to mamy niesamowity wynik – mówi Ewa Rolecka, pielęgniarka krwiodawstwa w punkcie, który od maja ubiegłego roku mieści się w wyremontowanych wnętrzach wieżowca przy ulicy Świętokrzyskiej 22.

Udział w wyposażeniu nowego punktu mięli także słuchacze Radia Ostrowiec, którzy włączyli się w akcję 'Gwiazdki Moc’ na naszej antenie. Wcześniej punkt poboru krwi mieścił się w szpitalu, gdzie warunki nie były najlepsze. – Nowe miejsce zrobiło swoje, ale także działania profilaktyczne i częste informacje o brakującej krwi, które również na antenie Radia Ostrowiec są ogłaszane. Mamy bardzo dużo wspaniałej młodzieży, świadomej młodzieży, która zdaje sobie sprawę, jak bardzo ta krew jest potrzebna. Niektórzy tak bardzo chcą pomagać, że po raz pierwszy oddają krew w dniu 18 urodzin. Wyczekują tego dnia. Mamy cudowną młodzież i w niej jest nadzieja na krwiodawstwo w naszym mieście – zaznacza Ewa Rolecka i przypomina, że oddanie krwi, która ratuje życie nie boli i bardzo łatwe.

Oddział Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Ostrowcu czynny jest od poniedziałku do piątku. Rejestrować na miejscu można się w godzinach 7.00-10.30. – Do oddania krwi pełnoletnie i zdrowe osoby przygotowują się już dzień wcześniej. Wypijamy przynajmniej półtora litra wody. Więcej płynów pijemy także rano, przed rejestracją. Jemy lekkie śniadanie i jesteśmy gotowi do podzielenia się krwią z potrzebującymi – wyjaśnia pielęgniarka.

Obecnie w Świętokrzyskiem najbardziej brakuje krwi ARh-, AB Rh- oraz 0 Rh-.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia