Muzeum Historyczno – Archeologiczne z nagrodą imienia Tadeusza Włoszka

Fot. Anna Śledzińska

Muzeum Historyczno – Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim, otrzymało w Kielcach nagrodę honorową za całokształt działalności, w tegorocznej edycji Nagrody Muzealnej imienia Tadeusza Włoszka.

Warto przypomnieć, że w 2022 roku ostrowieckie muzeum świętowało 100-lecie odkrycia kopalń krzemienia pasiastego w Krzemionkach.

– Traktuję to jako wyróżnienie nie tylko dla mnie i obecnej załogi muzeum, ale też dla tych, którzy je zakładali i pracowali na jego markę oraz dla tych, którzy rozpoczynali w ogóle historię ostrowieckiego muzealnictwa. Chodzi o regionalistów związanych z Polskim Towarzystwem Krajoznawczym, bo oni też rozpoczęli działania zmierzające do tego, by uratować i wyeksponować krzemionkowski region prehistorycznego górnictwa – mówi dyrektor muzeum Andrzej Przychodni.

Co to wyróżnienie oznacza dla muzeum?

– Mam nadzieję, że to da możliwość szerszego dostrzeżenia naszej działalności. Od ubiegłego roku działamy już pod ministerstwem kultury, co daje nam większe możliwości działania. Byłoby wspaniale, gdyby ta nagroda przełożyła się także na większe zainteresowanie ze strony województwa oraz większą promocję Krzemionek w regionie.

Nagrody Muzealne wręczono po raz czwarty. W pozostałych kategoriach uhonorowano wystawę „Ars epistolandi. Kiedy pisanie listów było sztuką”, wydawnictwo „Kielce-Keltz. Historia społeczności żydowskiej”, w kategorii Edukacja Muzealna „EtnoPonidzie – ożywione tradycje ludowe z Pińczowa i okolic”, a w kategorii Konserwacja zbiorów „Konserwację: portret mężczyzny utożsamianego z Krzysztofem Komorowskim, portret Katarzyny z Kretkowskich Ligęziny, portret Felice Zacchii Rondanini”.

/sla/

Podziel się

Ważne wydarzenia