Obchody stulecia istnienia OSP w Janiku. Strażacy zostaną uhonorowani i dostaną nowy sztandar

fot. facebook/OSP Janik

Ochotnicza Straż Pożarna w Janiku obchodzi 100 lecie istnienia. Z tej okazji w najbliższą niedzielę 10 września mieszkańcy, strażacy i samorządowcy uczczą jubileusz jednostki, która ma nie tylko długą, ale trudną historię.

– Na początku wyposażenie stanowił wóz konny z ręczną pompą do wody. W okresie międzywojennym zbierano środki na budowę remizy, ale wojna i okupacja doprowadziły do całkowitego zniszczenia tych planów. Dopiero po wojnie jednostka wznowiła swoją działalność. Remizę zbudowano czynem społecznym przy poparciu władz w 1969 roku – mówi Anna Farys, sekretarz zarządu OSP Janik.

Pierwszym wozem strażackim, w który wyposażono jednostkę był Star 20, a później Żuk z motopompą. W 1988 roku ochotnicy z Janika otrzymali fabrycznie nowego Stara 200, który służył jednostce jeszcze w tym roku. W OSP Janik obecnie służy 56 ochotników. O tym, jak ważna dla mieszkańców jest ich służba strażacy mogli przekonać się w 2015 roku, gdy za pieniądze z funduszu sołeckiego kupiono im nowy wóz strażacki. – To ukłon od mieszkańców za naszą ciężką pracę – podkreśla Anna Farys.

– Zawsze jesteśmy gotowi do tego, żeby nieść pomoc. W momencie usłyszenia przez nas tej syreny, która jest dla nas znakiem, przełączamy ten swój tryb – każdy z nas wtedy jest w stanie zostawić wtedy swoje obowiązki, rodziny, przyjaciół, żeby ruszyć z pomocą potrzebującym – zaznacza ochotniczka Farys

Świętowanie jubileuszu rozpocznie się o godzinie 12 – wtedy strażacy uformują szyk i w uroczystym przemarszu przejdą do kościoła Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. O 14 uroczystości przeniosą się na plac przed strażnicą OSP w Janiku przy ulicy Szkolnej 26.

– Zostaniemy uhonorowani złotym znakiem związku, pożegnamy stary sztandar i otrzymamy nowy. Druhny i druhowie z gminy Kunów zostaną docenieni za długoletnią i nienaganną służbę poprzez uhonorowanie odznaczeniami i medalami – mówi Anna Farys.

W planie imprezy znajduje się również koncert strażackiej orkiestry dętej z Kunowa. Na godz. 16.30 zaplanowano festyn.

/mor/

Ważne wydarzenia