O twórcach ostrowieckiego hutnictwa opowiedzą w Pałacu Wielopolskich

Fot. Pałac Wielopolskich/ Facebook

Historia ostrowieckiego hutnictwa opowiedziana poprzez jego twórców, będzie tematem sesji popularno – naukowej, organizowanej w sobotę, 9 września w Pałacu Wielopolskich w Częstocicach.

Ostrowieckie Spotkania Historyczne odbędą się po raz drugi. Wiosną poruszana była tematyka produkcji ceramiki, teraz przyszła pora na hutnictwo. Jak mówi Kamil Kaptur z Muzeum Historyczno – Archeologicznego, nie jest to przypadek.

– W tym roku przypada okrągła, 210. rocznica powstania zakładu wielkopiecowego w Kuźni, który dał początek temu nowoczesnemu hutnictwu ostrowieckiemu. Po drugie w Pałacu Wielopolskich trwa wystawa hutniczo – przemysłowa zdjęć Michała Sieradzana „Zabytek zbyteczny”, która się wpisuje w tę tematykę. Właśnie 10 września ta wystawa oficjalnie się u nas kończy.

Konferencję w całości przygotowują pracownicy muzeum. Mowa będzie między innymi o antycznych hutnikach, Erazmie Niedźwiedziu oraz Jerzym Dobrzańskim. Spotkanie, które rozpocznie się o godzinie 16 wpisuje się jednocześnie w Europejskie Dni Dziedzictwa.

– Europejskie Dni Dziedzictwa w tym roku odbywają się pod szyldem dziedzictwa niematerialnego i w ten sposób chcemy o nim opowiedzieć. Prześledzimy sobie całe 2 tysiące lat hutnictwa nad Kamienną, opowiadając o jego twórcach i budowniczych – mówi Kamil Kaptur.

Wspomniany będzie też projekt „Klasa robotnicza idzie do raju”, który w 2010 roku realizowało w Ostrowcu Stowarzyszenie „Nie z tej bajki”.

Wstęp na spotkanie w Pałacu Wielopolskich jest bezpłatny.

/sla/

Podziel się

Ważne wydarzenia