Jest raport z konsultacji koncepcji zagospodarowania Gutwinu. Co dalej z planowaną inwestycją?

fot. urząd miasta Ostrowiec

Gmina Ostrowiec opublikowała raport z przeprowadzonych konsultacji społecznych koncepcji zagospodarowania ośrodka wypoczynkowego Gutwin. Wzięło w nich udział 665 osób, a oceny zaproponowanych rozwiązań były bardzo różne. Wszystkie mają być uwzględnione w projekcie, jaki teraz przygotuje samorząd.

– Zaczęliśmy od fundamentalnego pytania, jak oceniany jest dziś Gutwin i większość osób wystawiało ocenę 5 lub 6 w skali od 1 do 10. Jest to ocena dobra lub dostateczna, więc fundament do pracy mamy. Oceny zaproponowanej koncepcji przebudowy były skrajne, bo najwięcej było tych najniższych i najwyższych – mówi Artur Łakomiec, wiceprezydent Ostrowca Świętokrzyskiego.

Mieszkańcy oceniali każdy z proponowanych nowych elementów projektu przebudowy ośrodka, czyli strzelnicę modułową, wieżę widokową z tyrolkami i ścianką wspinaczkową, budynek biurowy z centrum edukacyjnym i strefą gastronomiczną, strefy: sportową, zabawową i edukacyjną z pomostami, małą infrastrukturę. Najgorzej ocenili pomysł budowy domków glampingowych.

– Były też otwarte pytania i w tych wolnych wnioskach mieszkańcy wskazywali na przykład potrzebę odwrócenia bryły głównego budynku, żeby lepiej się wpisywał w zielony charakter ośrodka. Zwracają też uwagę na konieczność nasadzeń zieleni, a także poprawę wizualnej jakości wody, co jednak nie było przedmiotem konsultacji, bo nie jest ujęte w projekcie. To zadanie nie może być sfinansowane z projektu, do którego aplikujemy. Uwagi dotyczyły również tzw. betonozy, choć wynika to z błędnego odczytania wizualizacji. Za beton mieszkańcy często brali piasek – wymienia wiceprezydent Łakomiec, zaznaczając, że wszystkie oceny i opinie mieszkańców zostały ujęte w raporcie, który jest opublikowany na stronie internetowej urzędu miasta i zostaną uwzględnione w przedmiocie zamówienia do przetargu na opracowanie dokumentacji przebudowy Gutwinu.

– Wykonawca dokumentacji będzie musiał przygotować dla nas zmodyfikowaną koncepcję zagospodarowania ośrodka. Wizualizacji po zmianach wynikających z konsultacji będziemy mogli się spodziewać w pierwszym lub drugim kwartale przyszłego roku – zapowiada Dominik Smoliński, naczelnik wydziału Planowania i Rozwoju w urzędzie miasta. Jak dodaje, całą dokumentację z pozwoleniami gmina powinna mieć w ciągu 24 miesięcy. Wtedy będzie składać wniosek o dofinansowanie z zabezpieczonych dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego 'Miasta Północy’ i Ostrowca funduszy unijnych. – Szacujemy, że koszt takiego zadania to będzie około 40-45 milionów złotych. Wkład własny gminy wyniesie około 16 milionów złotych – mówi naczelnik Smoliński. Ostrowiec w ramach Miast Północy ma otrzymać około 24-25 milionów złotych ze 111 milionów zabezpieczonych dla całego MOF-u, który utworzyło 17 gmin regionu.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia