Na czym polega sprzedaż szkody OC?

Każdy kierowca, który został poszkodowany w wyniku zdarzenia drogowego, ma prawo ubiegać się o odszkodowanie z polisy OC sprawcy. Uzyskanie satysfakcjonującej kwoty nie zawsze jest jednak możliwe, ponieważ towarzystwa ubezpieczeniowe niejednokrotnie zaniżają wysokość odszkodowania. W takiej sytuacji można oczywiście wnieść odwołanie, a nawet skierować sprawę do sądu, ale istnieje też inne rozwiązania. Sprawdźmy, o co chodzi!

Sprzedaż szkody OC?

Ubezpieczalnie robią wszystko, co w ich mocy, aby jak najbardziej zaniżyć wartość odszkodowania, jakie przysługuje osobie poszkodowanej w wyniku kolizji czy wypadku. Niestety, walka z towarzystwem ubezpieczeniowym jest trudna i może trwać nawet latami, dlatego nie każdy poszkodowany ma wystarczającą ilość zasobów, aby móc się na nią zdecydować. W takim przypadku warto rozważyć sprzedaż szkody OC, co z reguły jest korzystną opcją dla poszkodowanego.

Sprzedaż szkody OC – o co chodzi?

W przypadku zaniżonej kwoty odszkodowania, osoba poszkodowana może złożyć do towarzystwa ubezpieczeniowego odwołanie od tej decyzji, a jeśli to nie przyniesie spodziewanego efektu – wystąpić na drogę sądową. Proces może potrwać jednak latami, a poszkodowany nie zawsze ma czas, pieniądze oraz specjalistyczną wiedzę, dzięki której może stoczyć równy bój z ubezpieczycielem. W takich okolicznościach rozsądnym wyjściem będzie sprzedaż szkody OC, co w praktyce oznacza podpisanie umowy między poszkodowanym a profesjonalnym podmiotem, której przedmiotem jest przeniesienie prawa własności do szkody. Po przeprowadzeniu tego typu cesji wierzytelności, osoba poszkodowana uzyskuje pieniądze, a podmiot, który odkupił szkodę OC, może już we własnym zakresie rościć sobie prawa do wypłaty odszkodowania w słusznym jego zdaniem wymiarze.

Jak przeprowadzić sprzedaż szkody – najważniejsze informacje

W praktyce sprzedaż szkody OC nie jest niczym skomplikowanym i sprowadza się tak naprawdę wyłącznie do ustalenia warunków i podpisania stosownej umowy. Warto jednak podkreślić, że przedmiotem takiej umowy mogą być jedynie szkody majątkowe, a więc m.in. uszkodzenie pojazdu, a nie szkody osobowych, czyli np. koszty leczenia czy rehabilitacji. Co istotne, roszczenie nie może być przedawnione, co następuje po 3 latach od dnia wystąpienia zdarzenia. Sprzedaż szkody może odbyć się całkowicie online, a więc bez wychodzenia z domu. Same formalności są ograniczone do niezbędnego minimum, a na każdym etapie można liczyć na wsparcie profesjonalistów, którzy zajmują się tym na co dzień.

Czy sprzedaż szkody OC – się opłaca?

Sprzedaż szkody OC pozwala osobie poszkodowanej na natychmiastowe otrzymanie środki finansowych i pozbycie się problemu, jakim byłaby samodzielna walka o swoje roszczenia z ubezpieczycielem. Sprawa jest zazwyczaj realizowana błyskawicznie, a poszkodowany oszczędza czas, energię oraz pieniądze, jakie musiałby przeznaczyć na potencjalny spór sądowy. Najważniejsze jest przeanalizowanie swojej sytuacji, w tym oczekiwań oraz możliwości, a następnie podjęcie w pełni świadomej decyzji.

Podziel się

Ważne wydarzenia