Pogoda dała się rolnikom we znaki podczas tegorocznych żniw

Tegoroczne żniwa powoli zbliżają się ku końcowi. Choć na niektórych polach leżą jeszcze baloty słomy i gdzieniegdzie można dostrzec niewykoszone zboże, to większość rolników już teraz może uznać ten pracowity okres za skończony. W powiecie ostrowieckim rolnikom w tegorocznych zbiorach nie pomagała kapryśna pogoda.

– Pierwsze dni tegorocznych żniw wyglądały jak ,,kradzenie” przez rolników ich plonów z pola.  Do 10 sierpnia żniwa szły bardzo powoli. Natomiast później pogoda się poprawiła i prace na polach ruszyły pełną parą – mówi Cezary Chojnacki z Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Intensywne ulewy na początku sierpnia negatywnie wpłynęły na jakość ziarna.

– Długotrwałe i ciągłe opady deszczu na pewno pogorszyły jakość ziarna. Brakowało też odpowiednio wysokiej temperatury, żeby to zboże miało czas wyschnąć, przez co po prostu gniło. Rozwijały się też różne choroby – informuje Cezary Chojnacki i dodaje, że słaba jakość ziarna wpływa na cenę i klasyfikację zboża. Według danych z serwisu farmer.pl ceny zbóż i rzepaku spadły nawet o 50 procent względem ubiegłego roku.

/mor/

Ważne wydarzenia